potrebne su promjene

Kozmetika je krcata opasnim toksinima povezanima s nekoliko teških zdravstvenih posljedica

05.11.2024 u 12:19

Bionic
Reading

Otrovne tvari koje se često nalaze u kozmetici uključuju kemikalije povezane s hormonalnim poremećajima i rakom. Otprilike trećina od oko 318.000 sastojaka identificiranih u artiklima za ljepotu i njegu nema javno dostupne toksikološke profile. Nova sveobuhvatna analiza proizvoda otkriva i to da se u kozmetici koristi oko 45 kemikalija za koje se smatra da su visokorizične

Među uobičajenim otrovnim tvarima prisutnima u 8500 proizvoda nalaze se kemikalije povezane s hormonalnim poremećajima, rakom, iritacijom pluća i drugim zdravstvenim problemima, analizirao je ChemForward, neprofitna organizacija koja promiče transparentnost sastojaka u industriji ljepote, prenosi Guardian.

Izvješće će poslužiti kao temelj za nove napore industrije da popuni praznine u informacijama o korištenim kemikalijama, ukloni opasne tvari iz opskrbnih lanaca i potakne prelazak na sigurnije alternative.

Velik broj nepoznatih toksikoloških profila ističe izazove u izbjegavanju opasnih kemikalija u kozmetičkim i proizvodima za osobnu njegu, no postoji optimizam da se to može postići, djelomično zato što je broj kemikalija ključnih za osnovne funkcije proizvoda znatno manji od 318.000.

'Broj kemikalija potrebnih za osnovnu funkciju proizvoda može se znatno smanjiti na upravljivu razinu i zato postoji optimizam', izjavio je Bill Walsh, direktor Safer Chemistry Impact Funda. Tvrtke iz sektora osobne njege i kozmetike također nastoje djelovati preventivno, umjesto da uvijek reagiraju na regulative.

Opasne 'vječne kemikalije'

Zagovornici javnog zdravlja dugo su se zalagali za strože propise o otrovnim kemikalijama u proizvodima za osobnu njegu. Dok su savezni propisi ograničeni na mali broj tvari, neke su američke savezne države u posljednjim godinama pojačale regulaciju proizvoda koji sadrže PFAS (tzv. vječne kemikalije), ftalate i druge otrovne spojeve.

Novo izvješće prikuplja podatke iz nekoliko kemijskih baza, uključujući Europsku agenciju za kemikalije. Podaci će biti objedinjeni u 'centralizirano spremište' informacija o opasnostima, dostupno proizvođačima proizvoda za osobnu njegu i ljepotu. Neprofitna organizacija razvila je i sustav za ocjenjivanje kemikalija, a njeni će toksikolozi procjenjivati sigurnost pojedinih sastojaka.

Među onima koji se najčešće dodaju proizvodima, a koje ChemForward smatra opasnima, nalaze se ciklopentasiloksan, Red 30 i butilirani hidroksitoluen. Te i druge kemikalije s popisa koriste se u razne svrhe - kao konzervansi, bojila, emulgatori i mirisi. Neki sastojci pomažu u širenju aktivnih tvari, ubrzavaju vrijeme sušenja proizvoda ili poboljšavaju apsorpciju sastojaka u kožu.

Postoje sigurnije alternative za većinu opasnih kemikalija

Izvješće navodi da postoje sigurnije alternative za većinu opasnih kemikalija, a program će prioritetno obraditi one sastojke koji nemaju dostupne profile i često se koriste u analiziranim proizvodima. Primjerice mineral tinjac pronađen je u 63 posto procijenjenih proizvoda, trimetilsiloksisilikat u 21 posto, a najlon-12 u njih 20 posto.

Dio problema u rješavanju ovih pitanja predstavlja industrijska tajnost; mnoge tvrtke zakonski tretiraju kemijske profile kao povjerljive poslovne informacije. Program će to riješiti procjenom zdravstvenih rizika bez otkrivanja specifičnih formulacija kemikalija.

Tvrtke se potiču na postupno uklanjanje visokorizičnih kemikalija, dodavanje kemijskih podataka u bazu te prelazak na sigurnije spojeve, ali program nije obvezujući. Među sudionicima su i velike tvrtke, kao što su Ulta Beauty i Sephora.

'Došli smo do točke kada industrija u mnogim slučajevima traži sigurnije alternative, a dijeljenjem podataka i suradnjom možemo učiniti proces identifikacije sigurnih kemikalija lakšim, bržim i jeftinijim', rekao je Walsh.