Iako je splitska policija zaslužila sve pohvale zbog izvrsnog posla oko otkrivanja izuzetno vrijedne slike 'Bogorodica s djetetom', i to nakon 20 godina otkad je ukradena, pomalo gorak okus u ustima policijskih inspektora zasigurno će ostaviti činjenica da 42-godišnji lopov koji je sliku i ukrao, za to svoje nedjelo neće snositi apsolutno nikakvu kaznu, niti će iti jednog jedinog dana provesti iza rešetaka zbog te krađe
Razlog tome je apsolutna zastara kaznenog progona koja je nastupila zbog proteka vremena. Laički gledano, apsurdno je da se osoba koja ukrade takvu vrijednost može nekažnjeno izvući, no takav je zakon. A zakoni se, naravno, mogu i trebaju mijenjati, piše Slobodna Dalmacija
Naime, 42-godišnjak koji je tog prosinca sada već daleke 1993. godine imao 22 godine, kazneno je prijavljen zbog teške krađe, za što je prema Krivičnom zakonu RH iz te godine bila predviđena kazna od jedne godine pa do 10 godina zatvora.
Prema čl. 217. Kaznenog zakona iz 1997. godine za djelo teške krađe, ako je, među ostalim, “ukradeno kulturno dobro ili stvar od znanstvenog, umjetničkog, povijesnog ili tehničkog značenja, ili se nalazi u javnoj zbirci, zaštićenoj privatnoj zbirci ili je izložena za javnost”, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina. Budući da se na okrivljenika uvijek primjenjuje najpovoljniji zakon, to bi značilo da bi se 42-godišnjak procesuirao po KZ-u iz 1997. godine.
No, u tom je slučaju, protekom roka od 10 godina od počinjenja djela, dakle 2003. godine, nastupila apsolutna zastara te pravna država lopovu praktički može “staviti soli na rep”.
Čak i ako bi se nekim slučajem krenulo u postupak po novom KZ-u, i tada bi se utvrdila zastara jer je po njemu za ovo djelo predviđena kazna od jedne godine do osam godina, što znači da je apsolutna zastara nastupila 16 godina nakon počinjenja djela, odnosno u prosincu 2009. godine.
- Prema ovome što čitam u medijima, u ovom slučaju nema kaznenopravne odgovornosti, odnosno osoba koja je osumnjičena za krađu neće snositi nikakve sankcije zbog nastupanja zastare - komentirao je ugledni splitski odvjetnik mr. sc. Željko Gulišija, a njegov kolega Jadran Francheschi se slaže i dodaje kako u ovom slučaju jedino što mogu jest oduzeti sliku osobi koja ju je ukrala.
Cijela ova pomalo zagonetna situacija dovela je do toga da su se gradom već počele širiti priče o tome kako je prijavljeni provalnik samo Pedro koji je možda i primio novac kako bi preuzeo odgovornost zaštitivši tako nekog puno moćnijeg te da se ionako znalo da se njemu neće ništa dogoditi, pa je ovo napravljeno kako bi se napokon zatvorila ta priča.
Činjenica jest da je potpuno nelogično da bi netko tko ide ciljano ukrasti takvu vrijednost dopustio da ona tolike godine stoji u neprimjerenim uvjetima i propada.
Taj koji krade takvu vrijednost bi je, smatraju stručnjaci, sigurno znao i zaštititi.
Cijela je situacija čudna i zato što svjetsko crno tržište umjetnina inače funkcionira po principu da naručitelj precizno naruči od lopova što želi da mu se “dostavi” i onda tu uslugu, naravno, bogato i plati.
Ovdje to, ako je suditi po policiji, nije bio slučaj, nego je “obični kriminalac”, čiji se identitet grčevito skriva od javnosti, ukrao 700 tisuća eura vrijednu sliku i 20 je godina držao zabačenu negdje dok, eto, nije otkriven i dok je nije “dragovoljno predao”.