impresivan podvig

Ukrajinska robotska jurišna jedinica dobila prvu bitku: Puzajući i leteći dronovi napali Ruse

23.12.2024 u 11:35

Bionic
Reading

Brigada ukrajinske Nacionalne garde orkestrirala je operaciju kombiniranim oružjem, u kojoj su korišteni puzajući i leteći dronovi za napad na ruske položaje u Harkivskoj oblasti, na granici s Rusijom

'Govorimo o desecima jedinica s robotskom i bespilotnom opremom koje istovremeno djeluju na malom dijelu bojišnice', objasnio je glasnogovornik 13. brigade Nacionalne garde.

Ovo je bio impresivan tehnološki podvig – ali i zabrinjavajući znak slabosti iscrpljenih ukrajinskih snaga. Osobito se kopnena vozila bez posade suočavaju s dubokim ograničenjima i još uvijek ne mogu u potpunosti zamijeniti pješaštvo, piše David Axe za Forbes.

Ukrajini fali ljudstva

Činjenica da je 13. brigada Nacionalne garde morala potpuno zamijeniti ljudstvo u kopnenom napadu pokazuje koliko malo vojnika ima u usporedbi s ruskim jedinicama protiv kojih se bori. Ova brigada brani liniju bojišnice dugu pet milja oko grada Hliboke, južno od ukrajinsko-ruske granice, i brani položaj protiv najmanje četiri ruska puka.

To je manje od 2000 Ukrajinaca naspram otprilike 6000 Rusa. Omjer ljudstva sličan je duž cijele linije bojišnice, a koja se proteže 800 milja u okviru šireg ruskog rata protiv Ukrajine već 34 mjeseca. Ruske trupe i dalje brojčano nadmašuju ukrajinske, unatoč tome što su od veljače 2022. pretrpjele otprilike dvostruko više žrtava nego Ukrajinci.

Ukrajinska operacija uključivala je daljinski upravljane leteće promatračke bespilotne letjelice, dronove za polaganje mina, jednosmjerne eksplozivne robote te naoružane kopnene robote.

U manjoj demonstraciji koncepta u rujnu, ukrajinski kopneni robot očistio je ruski rov u Kurskoj oblasti, zapadno od Rusije. Rusi su također pokušali provesti napade malim kopnenim robotima, ali s manje uspjeha.

Problem držanja položaja

Problem je, naravno, u tome što su roboti vješti u nadzoru i napadima, ali nisu prilagođeni držanju položaja. Da bi se održala linija, vojske obično smještaju pješaštvo u rovove, gdje vojnici sjede, promatraju, čekaju i pozivaju pojačanje u slučaju napada neprijatelja. To je iscrpljujući zadatak koji zahtijeva stalnu budnost.

Stalna budnost je teško održiva kada operater daljinski nadzire bojno polje preko senzora zemaljskog robota, a koji zahtijeva intenzivno održavanje.

Osjetljivi na ometanje

Strojevi se kvare, a njihovi radijski podatkovni linkovi jako su osjetljivi na neprijateljsko ometanje, što je pokazala analiza kalifornijskog think tanka RAND. Tijekom simuliranog sukoba između hipotetskih američkih (plavih) i ruskih (crvenih) bataljuna, djelomično opremljenih naoružanim kopnenim dronovima, otkriveno je da je sposobnost rada 'plavih' značajno degradirana zbog ometanja 'crvenih', zaključio je RAND.

Nije jasno je li 13. brigada Nacionalne garde uopće pokušala zadržati ruske položaje koje su uništili tijekom napada u potpunosti izvedenog pomoću robota.