Voda u kanalu u blizini baranjskog mjesta Darda obojana je u crveno. Nije riječ o onečišćenju, nego o vodenoj paprati Azolla filiculoides odnosno pacifičkoj azoli
Vodena paprat kod nas je stigla još 70-ih godina prošlog stoljeća iz Amerike i nije invazivna biljka, objasnila je za Agroklub izv.prof.dr.sc. Dubravka Špoljarić Maronić s Odjela za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.
S obzirom na to da voli sporotekuće vode, nerijetko se može vidjeti u kanalima na području Parka prirode Kopački rit.
Kaže kako azola živi u simbiozi s cijanobakterijama, modrozelenim algama koje imaju sposobnost vezanja atmosferskog dušika kojeg azola koristi.
Kad se masovno razvije stvara 'tepih' koji prilikom razgradnje može naškoditi organizmima koji žive u vodi, posebice ribama, jer procesi razgradnje koriste kisik.
Na ovakvu pojavu, dodaje, vjerojatno je utjecala činjenica da je vrijeme proljetne gnojidbe te je velika količina fosfata u vodi pripomogla njezin razvoj. Dok bude imala otkud crpiti fosfor, jer je riječ o biljci koja treba dosta nutrijenata, kanal će ostati u ovakvom stanju.
Napominje kako je riječ o sitnoj biljci sa sitnim zelenkastim listovima, a pojavi crvene boje doprinjele su temperaturne promijene.
Pacifička azola, kako je istaknula, često se koristi u uzgoju riže u Aziji.