Nakon rujanskog snižavanja cijena proizvoda u Bosni i Hercegovini, a s povećanjem PDV-a u Hrvatskoj sa 22 na 23 posto te stavljanjem kriznog poreza na plaće građanima RH, došlo je do ponovnog trenda odlaska u šoping preko granice, u trgovine u pograničnom pojasu, ponajviše u Crvenom Grmu i Orahovlju u susjednoj Hercegovini
Svakodnevno su sve veće kolone vozila na graničnim prijelazima koja odlaze u kupovinu preko granice i svakim danom je sve veći iznos novca koji se, zarađen u Hrvatskoj, troši preko granice, u BiH.
Cijene osnovnih namirnica u BiH jeftinije su nego u Hrvatskoj, čak i ako su ih proizveli hrvatski proizvođači. PDV u BiH je 17 posto, za
razliku od hrvatskih 23 posto, a susjedi nemaju ni još poneka davanja koja imaju trgovci u Hrvatskoj i, ako usporedimo samo neke cijene, vidljivo je da je doista isplativo ići u šoping preko granice.
Košarica nabrojenih proizvoda u BiH stoji 136 kuna, a u Hrvatskoj 203,24 kune, što predstavlja uštedu od 67,24 kune.
Osim trgovina i ljekarni, i na benzinskim pumpama je razlika je cijenama. U susjednoj BiH benzin 95 košta 6,51 kunu po litri, a 98 - 7,02 kune. U Hrvatskoj je 95 - 7,70 kuna, dok je eurosuper 98 - 7,86 kuna.
Na rezervoar benzina od 45 litara, kolika je zapremina prosječnog automobila, uštedi se oko 35 kuna. Još veća ušteda je na plinskoj boci za kućanstvo koja u Vrgorcu košta 81 kunu, a samo pet kilometara dalje, u BiH, 63 kune. To je razlika od 18 kuna, pa se na skoro tri boce kupljene u Hercegovini uštedi za četvrtu.
Koliko se god pokušava hrvatskog potrošača naviknuti da kupuje proizvode hrvatskih proizvođača, akcija 'Kupujmo hrvatsko' u pograničnom području ima sasvim drukčije značenje jer Vrgorčani i svi koji žive u pograničnom pojasu Metkovića, Vrgorca i Imotskog 'kupuju hrvatsko' u Bosni i Hercegovini.