Štrajk je legitimno pravo zaposlenih, ali kad usporedimo plaće liječnika s plaćama drugih osoba s visokom stručnom spremom u javnom sektoru, tada su njihove plaće veće od 33 do 50 posto. To je činjenica, riječi su ministra zdravlja Rajka Ostojića, u čijem sustavu vrije još od lipnja, kada je sud poništio kolektivni ugovor koji je potpisao njegov prethodnik Darko Milinović
Ministar ponavlja da nema razloga za štrajk. Sporni su im dodaci na posebne uvjete rada i odgovornost zbog kojih su, prema navodima sindikata, liječnicima i medicinskim sestrama plaće smanjene i do 30 posto. No i usporedba Ministarstva zdravlja pokazuje da su plaće liječnika s tri dana dežurstva manje od sedam do osam posto nego što bi bile prema ništetnom kolektivnom ugovoru.
Odjelni liječnik s deset godina staža ostao je bez 301 kune neto plaće, no njegova je plaća, kažu, i dalje daleko iznad ostalih u javnom sektoru, ne računaju li se sveučilišni profesori. Liječnik specijalist iz Zagreba (bez dodatnih olakšica, s deset godina staža i bez dežurstava) na mjesec zaradi 8.935 kuna, što je približno tri tisuće kuna više nego što zarade odgojitelj, poručnik HV-a, učitelj, profesori, psiholog ili biolog – sve osobe s visokom stručnom spremom. Profesor sa 20 godina staža mjesečno zaradi 6.259 kuna, a liječnik specijalist (bez dežurstava i dodataka na zvanje) – 9.221 kunu.
Predsjednik liječničkog sindikata Ivica Babić odgovara da Ministarstvo uspoređuje kruške i krumpire, jer 'treba gledati satnicu, a ne plaću'.
'Ja sam prošli mjesec radio 520 sati mjesečno pa proizlazi da moj sat vrijedi 45 kuna. Ako nas sile da radimo prekovremeno, tada taj rad mora biti i plaćen', komentira Babić koji je izračunao da su na razini sustava ostali bez 220 milijuna kuna za dežurstava onih koji rade više od 48 sati tjedno. Dr. Babić je osobno za 520 sati rada (redovan rad uvećan za devet dana pripravnosti i osam radnih subota i nedjelja) u rujnu dobio na ruke 23.400 kuna, piše Vecernji.hr.
Medicinske sestre mjesečno za rad u turnusu zarade oko 5.300 kuna, što je od 1.500 do 1.600 kuna više od policajca, a u odnosu na referenta sa SSS u upravi plaća im je od 1.800 do 1.900 kuna veća. Na smanjenje dodataka liječnici su odgovorili masovnim povlačenjem suglasnosti za prekovremeni rad, na što ministar Ostojić odgovara da će 'poštovati odluku svakog liječnika da ne radi više od 48 sati'. Na klinici za kirurgiju KBC-a Zagreb izračunali su da za dodatke koje plaćaju za dežurstva mogu zaposliti sedam novih radnika i izdaci će im još uvijek biti manji.