KLJUČNA JE - PROCIJEPLJENOST

Liječnik iz Dubrovnika je bio cijepljen, ali zarazio se ospicama. Da, moguće je! Objašnjavamo kako

07.06.2018 u 14:30

Bionic
Reading

Velik odjek u javnosti imao je post na Facebooku dubrovačkog liječnika Pere Markunovića, zaraženog ospicama usprkos tome što je cijepljen. Mnogi se pitaju kako je moguće da se zarazio iako je bio cijepljen pa smo potražili odgovor od epidemiologinje Ive Pem Novosel iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo

Pem Novosel je za tportal kazala da ovaj slučaj nije nikakav argument protivnicima cijepljenja za teze da cjepivo ne djeluje. Navela je da je prilikom cijepljenja protiv ospica nužno primiti dvije doze cjepiva jer ako je netko primio jednu dozu, to već nije garancija da je zaštićen.

Epidemiologinja je istaknula da im je potvrđeno da je zaraženi liječnik primio tek jednu dozu cjepiva te tako nije mogao ostvariti potpunu zaštitu.

'No bez obzira na to, ne postoji stopostotna učinkovitost cijepljenja. Uvijek mali postotak ljudi, od jedan do dva posto, iako ne volimo uzimati takve okvire, budu nereaktori. To znači da njihov imunološki sustav čak i u doticaju s cijepnim antigenom ne uspije uvijek razviti antitijela. U medicini se takve osobe zovu nereaktori', kaže epidemiologinja HZJZ-a.

Dodala je da je poznato to da se mogu razboljeti i cijepljeni, ali to je puno rjeđe i očito je da se kod dr. Markunovića dogodila takva situacija. Stoga je prilikom cijepljenja važan i kolektivni imunitet.

Liječnica navodi da ukoliko je u jednoj populaciji procijepljenost stanovništva od 93 do 95 posto - kada se radi o ospicama - onda je ostatak zaštićen, iako necijepljen, na osnovi zaštićenosti većine jer se obuzda cirkuliranje virusa u zajednici.

'Zbog toga je potrebno da se svi cijepe jer taj postotak ostaje za one ljude koji zbog drugih bolesti, nekih teških imunodeficijentnih stanja ili kontraindikacija za cijepljenje na taj način budu zaštićeni', kazala je Pem Novosel, dodavši da u tom slučaju kolektivni imunitet štiti i nereaktore.

  • +13
Cijepljenje Izvor: Pixsell / Autor: Dino Stanin/PIXSELL

Svima koji nisu sigurni jesu li cijepljeni epidemiologinja preporučuje da prvo provjere cijepne kartone, a ne da masovno krenu u provjere u laboratorije, da ih ne zaguše.

'Ljudi krenu provjeravati jesu li cijepljeni u situacijama kada već cirkulira virus, kao što se upravo događa, a laboratorijski kapaciteti su već dosta zasićeni pretragama za osobe koje su bile u kontaktu s oboljelima', kazala je liječnica.

Kada se radi testiranje djeluje li cjepivo koje ste primili ili vas zanima jeste li se uopće cijepili, utvrđuje se prisutnost, odnosno odsutnost protutijela u krvi.