... melancan trla baba lan?! Elem, vrijeme je patlidžana svakojakih! Najzastupljeniji u nas su oni taaamno ljubičasti i bublasti, ali i dugi, tanki. Isto ljubičasti. Prodaje ih nekolicina kumica po placevima
Službena sezona patlidžana je od kolovoza do listopada. Tada ima najviše hranjivih tvari i najboljeg je okusa.
Duguljasti slasni, ali ne i masni patlidžan
Načina spremanja ove egzotične povrćke, koja potječe iz Indije, Kine i Japana, ima bezbroj pa krenite u istraživanje i iskušavanje recepata koje još niste probali.
Patlidžan će vaše tijelo namiriti vitaminima B3, B6, kalijem, magnezijem, folnom kiselinom i pomoći vam da usnete zdrav i miran san (sadrži triptofan koji regulira zdravi san!)
Prije upotrebe ga je potrebno dobro oprati. Koru ne morate guliti, ako znate da nije šprican kojekakvim pesticidima. Najzdraviji načini pripreme su pečenje i pirjanje dok se kuhanje ne preporuča. Gorak je ko vrag, a i svi su mu zeleni dijelovi otrovni tako da pazite što radite!
Dok sam bauljala po turskoj tržnici/bazaru pitala sam se kakve to sušene, rupaste, čudne gljive prodaju na svakom štandu - dok ih nisam pitala.
Naime, nisu to gljive nego sušeni patlidžan koji se koristi kao začin i za spravljanje raznoraznih čušpajza (sušeni patlidžani, rajčice, slanutak i grahorice razne ... mmmljac!)
Patlidžane obavezno jedite ako ste; gurman i povrćkoljubac, srčani bolesnik, želite detoksicirati vlastiti organizam, slabokrvni ste, nakon dugih tretmana antibioticima, trebate potaknuti funkcije vlastite ili tuđe jetre ili žuči, smanjiti razinu kolesterola u krvi, imate tegoba s mokrenjem i bolesnu prostatu.
Punite ih, pecite, radite baba ganoush, musaku, patlidžan zapečen s rajčicom i mozzarellom (imate recepte na Sjedi&Jedi) ili ih samo bacite na grill zajedno s tikvicama!