Francuski predsjednik Emmanuel Macron je izjavio u utorak pred Vijećem Europe da će pravo na azil nestati ukoliko se ne poduzmu mjere borbe protiv zaobilaženja ili čak uskraćivanja tog prava
U govoru pred parlamentarnom skupštinom Vijeća Europe u Strasbourgu Macron je ponovo inzistirao na potrebi reforme 'kontrole migracijskih priljeva' i zaštiti 'prava na azil'.
'Nismo realni ako nemamo hrabrosti suočiti se sa zahtjevom za kontrolom, koji su iskazali svi naši sugrađani, ako jasno ne vidimo da u brojnim slučajevima azil traže osobe iz sigurnih zemalja i da se danas pravo na azil često očito zaobilazi, čak i uskrati', dodao je.
'Ako dopustimo da pravo na azil postane predmetom odvraćanja i trgovine, ono će nestati', upozorio je francuski predsjednik.
On drži da je pravo na azil 'jedna od naših najosnovnijih tekovina, onoga što jesmo i nastalo je na ovom kontinentu'.
Prema podacima OECD-a Francuska je 2018. s gotovo 110.000 zahtjeva za azilom bila na vrhu uz Tursku (116.000) i Njemačku ( 162.000).
Iako je broj zahtjeva u Njemačkoj u padu, u Francuskoj je 2018. porastao za 20 posto drugu godinu zaredom zbog brojnih zahtjeva albanskih i gruzijskih građana, što francuske vlasti uglavnom smatraju neutemeljenima.
Emmanuel Macron je nedavno pokrenuo raspravu o imigraciji i ponovio da Francuska ne može prihvatiti sve ako ih želi dobro prihvatiti.
Ponovio je potrebu poduzimanja mjera na europskoj razini, posebice za zaštitu granica i raspodjelu migranata.
Također je ocijenio da ne treba popustiti pod pritiskom Turske, dok se nedavno pojačao priljev migranata na grčke otoke.
'S Turskom treba poraditi na poštivanju sporazuma EU-Turska iz 2016.', dodao je.
Atena je u ponedjeljak najavila da je spremna do kraja 2020. godine vratiti u Tursku oko 10.000 migranata.
Macron je pozvao i na jačanje Europe i njezinih vrijednosti kako bi se odgovorilo na 'povratak velikih strahova' koji hrane fascinaciju autoritarnim režimima.