Mađarska je najavila zatvaranje triju željezničkih prijelaza s Hrvatskom na 30 dana, počevši od nedjelje, zatvarajući tako pravce kojima su se prošle godine koristile tisuće migranata. Riječ je o prijelazima Murakeresztur-Kotoriba, Gyekenyes-Koprivnica i Magyarboly-Beli Manastir, preko kojih je puno migranata prošle godine ušlo u Mađarsku na putu prema Njemačkoj, sve dok Mađarska nije dovršila ogradu na južnoj granici prema Srbiji i Hrvatskoj krajem 2015.
Mađarski ministar unutarnjih poslova Sandor Pinter u svojoj uredbi tumači kako će se time zajamčiti 'zaštita javne sigurnosti', ne spominjući ni migrante ni ikakve druge pojedinosti.
Inače, prvi potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko razgovarao je u četvrtak u Bruxellesu s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom o odnosima dviju zemalja i mogućnostima za unapređenje suradnje te o izbjegličkoj krizi. Nakon sastanka, Karamarko je istaknuo da taj teški humanitarni problem treba probati pokušati savladati zajednički.
'To je moguće samo ako ste u dobrim odnosima sa susjedima i ako postoji zajednički plan na nivou EU-a', kazao je, dodajući da će se razgovori s Mađarskom nastaviti sljedećih tjedana.
Mađarska diže ogradu i na granici s Rumunjskom?
Mađarska je spremna podići ogradu na svojoj granici s Rumunjskom kako bi prekinula ulazak migranata i najvjerojatnije će to morati učiniti, rekao je u četvrtak ravnatelj ureda premijera Orbana. 'Spremni smo podići ogradu i na granici s Rumunjskom ... danas ondje postoji velika vjerojatnost da se to neće moći spriječiti', rekao je Jans Lazar na tiskovnoj konferenciji.
Lazar je usto kazao da su Mađarska i Višegradska skupina srednjoeuropskih zemalja postupile u skladu s prijedlogom da se priljev migranata prvo mora zaustaviti na grčkoj granici. 'Pravo je pitanje pomažemo li balkanskim zemljama ili ne', rekao je Lazar, dodajući da će Europa prepustiti Balkan njegovoj sudbini ne bude li druge obrambene crte između Grčke i Schengenskog prostora.
Mađarska je već podigla ogradu prema Srbiji i Hrvatskoj.
Europska komisija protiv pooštravanja režima u Austriji
Europski povjerenik za migracije Dimitris Avramopoulos poslao je u četvrtak pismo Austriji u kojem ističe da su austrijski planovi za pooštravanje režima na granici za migrante u suprotnosti s europskim i međunarodnim zakonodavstvom, ali je Austrija najavila da će mjere uvesti bez obzira na protivljenje Europske komisije.
Austrija će u petak uvesti dnevni limit za prihvat migranata kako je i planirano, unatoč kritikama Europske komisije, kazala je u četvrtak austrijska ministrica unutarnjih poslova Johanna Mikl-Leitner
Austrija je odlučila da neće primati više od 3200 migranata na dan, bilo da planiraju nastaviti put prema Njemačkoj ili zatražiti azil u Austriji, te da će uvesti dnevni limit od 80 zahtjeva za azil.
'Počet ćemo sutra kako je i planirano', kazala je Mikl-Leitner.
Orešković: situacija s migrantskom krizom je vrlo ozbiljna
Situacija s migrantskom krizom u Europskoj uniji je vrlo ozbiljna i ona se može riješiti samo zajednički, izjavio je u četvrtak hrvatski premijer Tihomir Orešković
'Situacija je vrlo ozbiljna. Trebamo vidjeti kako će se u sljedeća tri, četiri tjedna situacija razvijati', rekao je Orešković po dolasku na summit čelnika EU-a, na kojem su glavne teme migrantska kriza i budući odnosi s Velikom Britanijom.
Orešković je u srijedu navečer sudjelovao na radnoj večeri na kojoj se razgovoralo o zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti. Taj sastanak organizirao je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk, a sudjelovali su predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker, slovenski premijer Miro Cerar, predsjednici Srbije i Makedonije Tomislav Nikolić i Gjorge Ivanov, visoka predstavnica EU-a za vanjsku i sigurnosnu politikiu Federica Mogherini i povjerenik za proširenje i susjedstvo Johannes Hahn
Orešković je istaknuo važnost komunikacija između tih zemalja. 'Važno je da surađujemo i imamo otvorenu komunikaciju. To nije problem samo zapadnog Balkana, to je europski problem i trebat ćemo ga kao Europa riješiti', rekao je Orešković.