Karlovački gradonačelnik Damir Mandić dodijelio je u srijedu dugogodišnjem pročelniku tamošnjeg HGSS-a Dubravku Butali „Medalju gradonačelnika“ za utemeljenje HGSS te 42 godine aktivnog i instruktorskog rada, poručivši kako je on dao neizmjeran doprinos tome gradu i domovini
Nagrađivanje je, kako je istaknuto, upriličeno na Dan HGSS-a i Sv. Bernarda, zaštitnika planinara i gorskih spašavatelja.
Gradonačelnik Mandić rekao je da je "neizmjeran Butalin doprinos Karlovcu i domovini u mnogim kriznim situacijama i obuci, te da će kroz priznanje i za stotine godina njegov rad ostati zapisan u knjige Grada Karlovca zbog rada, znanja, entuzijazma i duha kojim je pokrenuo razvoj HGSS-ove Stanice".
Butala je zahvalio Gradu i Županiji što su im omogućili da narastu u respektabilnu službu, prisjetio se kriznih situacija, izgradnje vlastitog prostora HGSS-a na Dubovcu i Jamadolu, rekavši kako su" interventne službe u Karlovcu na državnom nivou primjer od kojega drugi uče", a da se to potvrđuje uvijek ponovno u krizama zaštite i spašavanja.
Od polovice devedesetih Butala je instruktor, prije su se školovali samo HGSS-ovci, a kasnije i druge službe pa i voditelji pustolovnog turizma.
„Mogu reći da zahvaljujući tim školama HGSS-a imamo široku bazu ljudi koji žele, ali i znaju pomoći, te se odazivaju uvijek kada to treba“, rekao je Butala i dodao da su im svima najupečatljivije bile one akcije u kojima su nekoga "s puta na nebo uspjeli uhvatiti za nogu i povući da još neko vrijeme poživi na zemlji“.
Služba je stasala u Hrvatskoj prije 72 godine, u Karlovcu prije 42 godine i to najprije kao pomoć planinarima, a onda je bilo odlučeno da svoja znanja i vještine stave na raspolaganje šire. Danas je to, kaže Butala, prava operativna snaga sustava Civilne zaštite, posebno na neurbanim prostorima.
Pročelnik HGSS-a Josip Granić, koji je stasao u karlovačkoj Stanici HGSS-a, za svog je nekadašnjeg šefa rekao da je priznanje zaslužio zbog 42 godine rada, aktivnog i instruktorskog, te zato jer se služba razvila tako da je danas dobra u svim vidovima spašavanja, a ponajbolja u Hrvatskoj u potragama i u spašavanju na vodama.
HGSS je služba koja spašava unesrećene ili nestale tamo gdje to drugi ne mogu, u neurbanim i teško pristupačnim područjima, te svaka stanica u Hrvatskoj ima najmoderniju tehničku opremu, pojaseve, komunikacijsku opremu s GPS- uređajima, sve najmodernije što na tržištu postoji, radi sigurnog i što bržeg spašavanja, a jedino što još treba bolje razviti, kaže Granić, je helikoptersko spašavanje.