i nato je zabrinut

Marinko Ogorec: Ako Rusi zbilja osvoje taj grad, slijede dramatične posljedice za Ukrajince

13.12.2024 u 14:18

Bionic
Reading

U sjeni velikog prevrata u Siriji i zbacivanja diktatora Bašara al Asada, što se između ostalog tumači i kao veliki geopolitički poraz Rusije, na istoku Europe Vladimir Putin po svemu sudeći stoji puno bolje

Trenutno traje ofenziva njegovih snaga te su, kako stižu vijesti, nadomak osvajanja strateški i taktički izuzetno značajnog grada Pokrovska, a tijekom noći izvele su i masovni zračni napad diljem Ukrajine, u kojemu su ciljali energetsku mrežu te zemlje, ali navodno i aerodrom na kojemu se obučavaju piloti aviona F-16.

Tvrdi se da Rusi na bojištu zapravo napreduju najbrže još od početka njihove agresije 2022. godine.

Istovremeno su sve strane u iščekivanju prvih poteza novog američkog predsjednika Donalda Trumpa, tj. poprilično izvjesnog smanjenja javne, financijske i vojne pomoći Ukrajini, a u njegovu mandatu po svemu sudeći bit će upitne današnje tijesne veze SAD-a i Europe, moguće čak i partnerstvo u NATO-u.

NATO zabrinut

O tome je govorio i glavni tajnik Sjevernoatlantskog saveza Mark Rutte u neobično otvorenoj izjavi:

'Vrijeme je da prijeđemo na ratni način razmišljanja, trebali bismo se pripremiti na mogućnost da će Rusija pokušati upotrijebiti rojeve bespilotnih letjelica u Europi. Trebali bismo biti duboko zabrinuti jer Putin pokušava slomiti našu slobodu i način života. Rusija se priprema za dugoročnu konfrontaciju - i s Ukrajinom i s nama', rekao je Rutte sigurnosnim stručnjacima i analitičarima iz istraživačkog centra Carnegie Europe u Bruxellesu.

Savezničke snage NATO-a, dodao je, imaju dobru sposobnost odvraćanja - no on se brine za sutra jer 'nismo spremni za ono što nam dolazi za četiri do pet godina, a opasnost se kreće prema nama punom brzinom'.

Trenutno stanje na ukrajinskom ratištu, kao i njegov geopolitički aspekt, za tportal je prokomentirao stručnjak za sigurnosne politike Marinko Ogorec.

'Pokrovsk je izuzetno značajan'

'Rusi su zapravo u ofenzivi još otkako je prošlog ljeta propao ukrajinski protuudar, još od tada imaju stalnu stratešku inicijativu. Ovo što se trenutno događa tek je novi zamah', objašnjava Ogorec i potvrđuje da je grad Pokrovsk - od kojega su Putinove snage jučer navodno bile udaljene tek kilometar i pol - izuzetno značajan.

'To je raskršće svih logističkih čvorova, stoga je vrlo bitan za ukrajinske snage. Istovremeno, Pokrovsk je zadnja utvrđena točka prije rijeke Dnjepar i ako ga Rusi zbilja osvoje, slijede dramatične posljedice za Ukrajince. Bit će presječene gotovo sve njihove logističke veze na ovom području, doći će do urušavanja istočnog bojišta i Rusi će vrlo jednostavno izbiti na obalu Dnjepra', kaže Ogorec za tportal.

Ne smije se, kaže, zaboraviti nedavni Putinov intervju, u kojemu je izričito rekao da je 'u povijesnom smislu sve istočno od Dnjepra rusko, a sve zapadno od toga poljsko'. Na pitanje može li to onda biti ruski strateški cilj u Ukrajini, Ogorec kaže da 'sve ovisi o okolnostima'.

Ukrajinski vojnici u okolici Pokrovska
  • Ukrajinski vojnici u okolici Pokrovska
  • Ukrajinski vojnici u okolici Pokrovska
  • Ukrajinski vojnici u okolici Pokrovska
  • Ukrajinski vojnici u okolici Pokrovska
  • Ukrajinski vojnici u okolici Pokrovska
    +2
Ukrajinski vojnici u okolici Pokrovska Izvor: Profimedia / Autor: Roman PILIPEY / AFP / Profimedia

'No trenutno izgleda da imaju ambiciju osvojiti Pokrovsk i izbiti na Dnjepar, a s druge strane istjerati ukrajinske snage iz svoje pokrajine Kursk, te bi nakon toga mogli sjesti za pregovarački stol', kaže sugovornik tportala.

Spekulacije da se negdje u pozadini dogodila vezana trgovina SAD-a i Rusije, kojom su zamijenjeni 'Sirija za dio Ukrajine', Ogorec ne komentira jer bi, da se radi o istini, dogovor sasvim sigurno bio vrlo konspirativan. 'No logično je da malo koja zemlja može biti jako aktivna na dva ratišta međusobno toliko udaljena kao što je slučaj sa Sirijom i Ukrajinom', naglašava ovaj analitičar.

Događa se zamor od rata

Ogorec ne vidi izostanak zapadne potpore Ukrajini kao glavni razlog njihove defenzivne pozicije na ratištu - naoružanja, kaže, Ukrajinci po svemu sudeći imaju dovoljno - te smatra da uzrok treba tražiti u očito sve slabijoj borbenoj motivaciji njenih vojnika.

'Mobilizacija se ne odvija kako je planirano, a motiviranost ljudi na prvoj crti nije velika, za razliku od početka agresije, kada je njihov moral bio izuzetno visok. Po svemu sudeći, događa se zamor od rata, a teško ili nikako dolazi do rotacija snaga na bojištu i njihovog zanavljanja', tumači Ogorec.

Neobično otvorene izjave glavnog tajnika NATO-a Ruttea o mogućoj ruskoj ofenzivi na Europu on smatra samo - neobičnim.

'Ne znam otkud mu uopće takvi podaci, niti jesu li izjave dane isključivo u političkom kontekstu, pogotovo jer se Rusi već godinama suzdržavaju od bilo kakvih inicijativa koje bi mogle ići prema članicama Saveza, i sami svjesni toga da se radi o prevelikom zalogaju za njih. Nisam siguran da uopće razmišljaju o tome, niti da su toliko blesavi da bi napali NATO', smatra Ogorec.