Vijeće za provedbu Kodeksa ponašanja državnih dužnosnika u tijelima izvršne vlasti u ponedjeljak je, povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, poručilo da se ove godine obilježavanjem tog dana nastoji istaknuti ključna uloga mladih u borbi protiv korupcije
Ovogodišnja tema 'Ujedinjeni s mladima protiv korupcije: Oblikovanje sutrašnjeg integriteta' je osmišljena kao dvogodišnja kampanja kako bi se istaknula vitalna uloga mladih u borbi protiv korupcije. Kampanja će dovesti do 11. sjednice Konferencije država stranaka Konvencije UN-a protiv korupcije (CoSP11) u Dohi 2025. gdje će mladi imati priliku predstaviti svoje apele izravno svjetskim čelnicima, pozivajući ih da podrže budućnost u kojoj mogu napredovati bez korupcije, navodi se u priopćenju Vijeća.
Dodaju i kako je nedvojbeno potvrđeno da 'korupcija prijeti sigurnosti građana, pogotovo ona koja je prisutna na političkom nivou. Sigurnost koja je njome ugrožena je ljudska sigurnost koja obuhvaća sedam područja: ekonomsku sigurnost, prehrambenu sigurnost, zdravstvenu, ekološku, osobnu, političku i sigurnost zajednice'.
'Dakle, ova tema na nacionalnoj razini pojačava glasove mladih, koji su nositelji integriteta u budućnosti, dopuštajući im da izraze svoje brige i težnje, s nadom da će se njihovi apeli čuti', poručuje Vijeće za provedbu Kodeksa ponašanja državnih dužnosnika u tijelima izvršne vlasti.
Ističu kako su korupcijom pogođeni svi građani, pa tako i mladi koji posjeduju viziju i inovativne ideje potrebne za stvaranje budućnosti utemeljene na integritetu. Dajući mladima mjesto za stolom i osnažujući ih da vode antikorupcijske napore, možemo potaknuti trajnu promjenu koja se temelji i na vlastitom primjeru, poručuju.
Ističu kako u Hrvatskoj prema zadnjem Istraživanju percepcije korupcije mladih 'Osnaživanje budućih generacija za borbu protiv korupcije', 79 posto mladih smatra da edukacija o korupciji i njenim posljedicama nije dovoljno zastupljena u školama i fakultetima. Njena pojavnost vrlo je zabrinjavajuća i za mlade ljude.
Vijeće za provedbu Kodeksa ponašanja državnih dužnosnika u tijelima izvršne vlasti, kaže da i ove godine kao i prošle ističu kako je najveći rizik korupcije u Hrvatskoj i drugim članicama EU upravo područje spajanja interesa javnog i privatnog sektora. Stoga naglašavaju da je od ključne važnosti neprekidno i uporno razvijati integritet svih aktera u društvu, osvješćivati sve oblike korupcije i aktivno raditi na njezinom suzbijanju.
'Treba imati na umu da načela navedena u Kodeksu postoje kako bi ojačala razvoj RH kao države vladavine prava i osvijestila neraskidivu vezu borbe protiv korupcije, sigurnosti i razvoja, a dužnosnici su oni koji trebaju voditi svojim primjerom i tako oživotvoriti Ustavne vrijednosti', poručuje se između ostaloga u priopćenju.
Vijeće za provedbu Kodeksa ponašanja državnih dužnosnika u tijelima izvršne vlasti konstituirano je 2023. kao preventivno i savjetodavno radno tijelo sa svrhom promicanja etičkih načela i pravila ponašanja za državne dužnosnike u tijelima izvršne vlasti, pružanja stručne i administrativne potpore dužnosnicima za usklađivanje postupanja u skladu s etičkim načelima i pravilima ponašanja iz Kodeksa i davanja mišljenja i smjernica u vezi ponašanja i postupanja dužnosnika u odnosu na odredbe Kodeksa.