Pandemija koronavirusa je najveći ispit Europske unije od njezina osnivanja, rekla je u ponedjeljak njemačka kancelarka Angela Merkel i dodala da je važno da Unija iz ekonomske krize izazvane koronavirusom izađe snažna.
"Europska unija se, po mom mišljenju, suočava s najvećim ispitom od svojeg osnivanja", rekla je Merkel. "Imamo veliki zdravstveni izazov koji, na različite načine, pogađa sve države članice".
Pandemija novog koronavirusa odnijela je više od 50.000 ljudskih života u Europi, od čega 85 posto u Italiji, Španjolskoj, Francuskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu.
Europa je s ukupno 50.209 umrlih (na 675.580 zaraženih) najteže pogođeni kontinent pandemijom covida-19, respiratorne bolesti koju uzrokuje novi koronavirus.
Italija i Španjolska su najteže pogođene zemlje na svijetu.
U Italiji je umrlo 15.877 ljudi, a u Španjolskoj 13.055.
U Francuskoj je umrlo 8078 ljudi, a u Ujedinjenim Kraljevstvu 4934.
Njemačka ima najmanje 95.900 zaraženih i 1418 smrtnih slučajeva a u okviru napora da suzbije širenje novog koronavirusa, priprema se uvesti karantenu od 14 dana za građane koji se vraćaju iz inozemstva.
Mjera s kojom se u ponedjeljak složio tim njemačke vlade za borbu protiv Covida-19 primjenjivat će se na njemačke državljane, osobe s dugoročnim mjestom boravka u Njemačkoj i građane EU-a koji se vraćaju u zemlju nakon nekoliko dana u inozemstvu.
Nova mjera koja će se uvesti 10. travnja neće se odnositi na prekogranične radnike, one koji putuju poslom i radnike koji pružaju servisne usluge a moraju radi posla napustiti zemlju na nekoliko dana. Izuzeća se predviđaju i za vozače kamiona, medicinsko osoblje i putnike u tranzitu kroz Njemačku.
Osobama koje nisu državljani ili nemaju boravište u Njemačkoj još od sredine ožujka nije dopušten ulazak u Njemačku, osim ako nemaju "opravdan razlog za putovanje".
Otkako je Njemačka uvela kontrole na svojim granicama s Austrijom, Švicarskom, Francuskom, Luksemburgom i Danskom 16. ožujka ulazak je odbijen za 70.000 ljudi, po njemačkom ministarstvu unutarnjih poslova.