Njemačka kancelarka Angela Merkel našla se na udaru kritika nakon što se doznalo da je osobno intervenirala ne bi li se europske ministre zdravstva onemogućilo u osiguravanju veće količine doza cjepiva protiv covida-19 za čitavu Europsku uniju, piše Daily Telegraph
Žitelji EU sve su nervozniji zbog činjenice da Unija evidentno nije naručila dovoljno doza cjepiva Pfizer-BioNTech koje je razvijeno u Njemačkoj, a koje se proizvodi u Belgiji, na teritoriju Unije, prenosi Jutarnji list.
Prema svemu sudeći, Merkel je blokirala prošloljetni zajednički pokušaj ministara zdravstva Njemačke, Francuske, Italije i Nizozemske da naruče više doza cjepiva protiv covida-19 za potrebe stanovništva svih 27 članica, a sada je dobar dio tih članica zaglavio u dugotrajnom lockdownu kojemu bi se kraj možda nazirao da je cjepivo osigurano u velikim količinama.
Njemački dnevni list Bild objavio je i 'pokajničko' pismo koje su četvorica ministra poslala predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen, a kojem su naveli da pristaju odustati od svoje inicijative te da upravljanje nabavom cjepiva predaju Europskoj komisiji.
Kako piše Bild, Merkel je osobno ministre pritisnula da napišu to pismo jer je htjela poslati poruku solidarnosti na početku njemačkog šestomjesečnog predsjedanja Vijećem Europske unije.
'Vjerujemo da je od presudne važnosti da prema raznim farmaceutskim tvrtkama pristupimo zajednički i jedinstveno', piše u pismu ministara. 'Smatramo da je brzina reakcije u ovom slučaju ključna. Stoga smatramo da bi bilo jako korisno da Komisija vodi proces nabave.'
Kako piše Daily Telegraph, čim je Komisija preuzela pregovore o nabavi cjepiva, Europa je počela zaostajati u utrci da se osigura dovoljno doza cjepiva.
Ministri su ranije bili dogovarali narudžbu 400 milijuna doza cjepiva AstraZeneca-Oxford, no Komisija je zapela u dugotrajnim pregovorima i velika je isporuka otišla Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Američkim Državama.
Ovaj je sukob isplivao na površinu u trenutku kada se očekuje da bi Europska agencija za lijekove (EMA) za hitno korištenje trebala odobriti Modernino cjepivo. EMA bi Moderninom cjepivu do kraja ovog tjedna trebala dati zeleno svjetlo. EMA je do sada za upotrebu na prostoru Unije odobrila samo cjepivo Pfizer-BioNTech.
Jean-Claude Juncker, prethodnik von der Leyen na mjestu predsjednika Komisije, rekao je za luksemburški časopis Télécran da je Unija na koronavirus reagirala "jako loše". Dodao je da Uniju koči činjenica da zemlje članice imaju kontrolu nad zdravstvenom politikom.
Juncker je rekao da još uvijek djeluje kao neslužbeni savjetniki predsjednice Komisije von der Leyen te se usporedio s bivšim papom Benediktom XVI.
'Uvijek kažem da sam poput Ratzingera u Vatikanskim vrtovima. Ja sam njihov Ratzinger, rekao je Juncker. 'To se (Ursuli von der Leyen) sviđa jer joj daje priliku da sa mnom povremeno raspravi neke ideje, što je korisno za oboje. Ja sam njezin Ratzinger.'