FINANCIRANJE HRVATSKIH STUDIJA

Milanović Australcima 'nosi' 750.000 australskih dolara

06.03.2014 u 18:42

Bionic
Reading

Vlada je danas na telefonskoj sjednici prihvatila Nacrt sporazuma kojim se osigurava nastavak sufinanciranja Centra hrvatskih studija na sydneyskom Sveučilištu Macquarie sa 150 tisuća australskih dolara na godišnjoj razini u idućih pet godina i to za unaprjeđenje nastavnih i znanstvenih kapaciteta

Vlada je, naime, prihvatila Nacrt sporazuma između Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS) i Državnog ureda za Hrvate izvan RH, te Hrvatske znanstvene zaklade (Parramatt, New South Wales, Australija) i Sveučilišta Macquarie (Sydney, New South Wales, Australija) o potpori Centru hrvatskih studija na Sveučilištu Macquarie.

Trenutno važeći desetogodišnji Ugovor o sufinanciranju istječe 31. prosinca te će se sklapanjem novog ugovora sufinanciranje Centra hrvatskih studija nastaviti u razdoblju od pet godina - od 1. siječnja 2015. do 31. prosinca 2019. godine.

MZOS će Centar hrvatskih studija poduprijeti sa 100 tisuća australskih dolara godišnje, a u potporu se uključio i Državni ured za Hrvate izvan RH s 50 tisuća australskih dolara godišnje.

Ukupni iznos od 150 tisuća australskih dolara pokriva otprilike 50 posto troškova Centra, dok ostalih 50 posto dolazi iz studentskih školarina i Hrvatske znanstvene zaklade.

S povećanjem sredstava iz potpore, Centar u sljedećem petogodišnjem razdoblju namjerava značajno unaprijediti svoje nastavne i znanstvene kapacitete kroz reorganizaciju i restrukturiranje kolegija koji se bave hrvatskom kulturom i poviješću. Cilj je ponuditi atraktivnije kolegije koji će privući veći broj studenata hrvatskog ali i nehrvatskog podrijetla, i osigurati regrutiranje i produkciju poslijediplomskih studenata, stoji u obrazloženju.

Centar hrvatskih studija osnovan je 1994. u okviru Škole modernih jezika Sveučilišta Macquarie, a pruža mogućnost studiranja hrvatskog jezika, kulture, književnosti i povijesti na prijediplomskoj razini samostalno, a na poslijediplomskoj samostalno i u suradnji s hrvatskim sveučilištima u Splitu i Zagrebu. U proteklih trideset godina prosječan broj upisa na Hrvatske studije bio je oko 120 godišnje.

Centar ima bogatu knjižnicu koja služi studentima, učenicima srednjih škola, učiteljima hrvatskoga jezika i široj hrvatskoj zajednici, a u okviru knjižnice nalazi se i arhiva Zaklade hrvatskih studija.

U suradnji s Filozofskim fakultetom u Splitu Centar objavljuje Croatian Studies Review, jedini kroatološki stručni časopis u sveučilišnoj nakladi na engleskom jeziku koji popularizira hrvatske humanističke znanosti i znanstvenike u globalnom znanstvenom prostoru, ističe se u obrazloženju.

Sporazum će, u ime Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i Državnog ureda za Hrvate izvan RH, potpisati izvanredni i opunomoćeni veleposlanik Republike Hrvatske u Australiji i Novom Zelandu.