Nekoliko europskih ministara vanjskih poslova u petak je izrazilo zabrinutost zbog moguće razmjene teritorija između Srbije i njezine bivše pokrajine Kosova, najavljene u sklopu napora u poboljšanju odnosa između ova dva bivša neprijatelja
Europska unija je posredovala u pregovorima između Beograda i Prištine, nudeći im izglede za članstvo u EU-u ako uspiju razriješiti probleme.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić je prošlih tjedana iznosio ideju razmjene sjevernog dijela Kosova u kojem dominira srpsko stanovništvo za etnički većinski albanski dio južne Srbije kako bi se dvije zemlje približile u rješavanju spora.
Kosovski predsjednik Hashim Thaci se prvotno složio, ali je posljednjih dana djelomično povukao potporu tom prijedlogu. Sjedinjene Države su se u međuvremenu izjasnile da će prihvatiti rješenje ako se oko njega slože obje strane.
No ministri vanjskih poslova Njemačke, Austrije i drugih zemalja u petak su izrazili zabrinutost u neslužbenim razgovorima u Beču gdje će im se kasnije tijekom dana pridružiti kolege iz Srbije, Kosova, kao i predstavnici iz ostalih EU zemalja.
Njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas je izrazio veliku skepsu prema tome planu istaknuvši da pregovori oko razmjene teritorija 'nisu konstruktivni'.
'Vjerujemo da bi to moglo otvoriti stare rane u široj javnosti', rekao je Maas.
Austrijska ministrica Karin Kneissl ovo je usporedila s ukidanjem kolonijalizma u Africi kada su zemlje shvatile da će rasprava o granicama 'otvoriti Pandorinu kutiju'.
'Bilo kakvo rješenje na Balkanu bi trebalo prije svega pridonijeti postizanju stabilnosti u regiji', rekao je europski povjerenik za susjedsku politiku Johannes Hahn.