Kasr al-Jahud

Mjesto Isusova krštenja nakon 50 godina očistit će se od mina

20.03.2018 u 17:49

Bionic
Reading

Izraelsko ministarstvo obrane u ponedjeljak je objavilo da je započelo projekt čišćenja tisuća mina koje su prije više od pedeset godina postavljene oko navodnog mjesta Isusovog krštenja

Kasr al-Jahud, lociran na zapadnoj obali rijeke Jordan, Novi zavjet spominje kao mjesto gdje je Ivan Krstitelj krstio Isusa Krista. Ono je do 1948., kad je osnovan Izrael, bilo pod kontrolom Jordana, sve do Arapsko-izraelskog rata iz 1967. kad je Izrael okupirao Zapadnu obalu i postavio mine oko lokacije kako bi osigurao granicu.

Tamo se nalazi oko tri tisuće mina i drugih eksploziva, a rasčistit će ih izraelske vlasti i britanska humanitarna organizacija za razminiranje Halo Trust.

Bit će počišćeno oko milijun kvadratnih metara, a projekt će trajati oko godinu dana, "ovisno o tome što zateknemo", istaknuo je Ronen Shimoni, upravitelj Halo Trusta za Zapadnu obalu.

Shimoni je naglasio kako su najveća prepreka razminiravanju financije. Projekt je najavljen 2016., a organizacija je dosad skupila oko milijun dolara. Izraelska vlada je dala sličan iznos.

Organizacija je za rad na tom području tražila odobrenje Palestinske samouprave i osam kršćanskih organizacija koje su vlasnici zemlje.

"To je značajno sveto mjesto za kršćanstvo. Postoji sedam pravoslavnih i jedna katolička crkva koji su vlasnici tog zemljišta koje su kupili u tridesetim godinama prošlog stoljeća tijekom britanske vlasti", dodao je Shimoni.

Sveto mjesto se nalazi na Zapadnoj obali, teritoriju koji Palestinci žele za svoju buduću državu uz Istočni Jeruzalem i Pojas Gaze. Područjem upravljaju izraelske vlasti i vojska.

Izraelska vojska
  • Izraelska vojska
  • Izraelska vojska
  • Izraelska vojska
  • Izraelska vojska
  • Izraelska vojska
    +5
Izraelska vojska Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Mjesto godišnje posjete stotine tisuća hodočasnika koji vrše religijske rituale u Jordanu, no područje oko te lokacije, uključujući brojne crkve, i dalje je nedostupno zbog mina i zamki postavljenih kako jordanski borci ne bi mogli koristiti te građevine. 

Mjesto je sveto i u židovskoj tradiciji koja ga smatra lokacijom na kojoj su Izraelci prešli Jordan u Obećanu zemlju, 40 godina nakon što su pobjegli od ropstva iz Egipta.