PRODAJA JEFTINIJE STRUJE

Mravak se nije uspio nagoditi s DORH-om!

02.04.2014 u 13:53

Bionic
Reading

Zagrebački Županijski sud danas je potvrdio optužnicu protiv bivšeg predsjednika uprave HEP-a Ivana Mravaka, kojega tužiteljstvo tereti da je prodajom jeftine struje šibenskom TLM-u i mostarskom Aluminiju HEP-u nanio štetu od čak 650 milijuna kuna.

Mravkov odvjetnik Branko Šerić, koji je ranije najavljivao mogućnost nagodbe u ovom slučaju, kazao je tek da je optužnica potvrđena, dok o razlozima zbog kojih nije došlo do dogovora s tužiteljstvom nije želio govoriti.

Zbog prodaje ‘jeftine struje’ u rujnu prošle godine optužen je i bivši premijer i nekadašnji predsjednik HDZ-a Ivo Sanader, no tužiteljstvo je desetak dana kasnije optužnicu povuklo na doradu pa ju ponovno može podnijeti najkasnije do rujna ove godine. Zagrebački Županijski sud zbog toga nije odlučivao o zahtjevu Mravkove obrane da se ova optužnica spoji s posljednjim Sanaderovim slučajem.

Optužnica protiv bivšeg šefa HEP-a u ovom slučaju podignuta je još u siječnju 2012. a osim Mravka terete se i njegov bivši savjetnik, umirovljeni general Ivan Kapular te bivši član Nadzornog odbora HEP-a Zdenko Juričić.

Kapular je od Mravka navodno tražio da mu na račun HEP-a omogući ljetovanja od 41 tisuću kuna, a Mravak je optužen i da je u dogovoru s Jurčićem odobrio razna plaćanja preko fiktivnih ugovora o djelu i tako mu nezakonito pribavio 131 tisuću kuna, a HEP oštetio za 266 tisuća kuna, to jest za ukupno 307 tisuća kuna.

Uoči podizanja te optužnice državno odvjetništvo odustalo je od kaznenog progona protiv bivšeg potpredsjednika vlade Damira Polančeca i bivšeg direktora TLM-a Ivana Koštana, koji su bili pod sumnjom od početka istrage.

No, u konačnici je zbog poticanja Mravka na prodaju jeftine struje osumnjičen Sanader, koji je nakon što je u veljači 2012. ispitan o ovom slučaju, ustvrdio da je riječ o ‘političkom progonu’ jer je struja TLM-u i Aluminiju prodavana temeljem zakonitih Vladinih odluka.

‘Riječ je o odlukama Vlade i moje i svih prethodnih Vlada, pa čak i u vrijeme socijalističke Hrvatske, da se određenim gospodarskim subjektima pomaže. Brodogradnji smo pomagali izravno iz proračuna s izravnim subvencijama, nekima smo pomagali kroz jeftiniju struju. U slučajevima TLM-a i Aluminija Mostar postoji taj politički aspekt koji se ne smije zanemariti’, kazao je tada Sanader, ističući da su odluke bile utemeljene i u političkom programu kojim je dva puta dobio izbore.