U općoj konfuziji koja vlada oko covid potvrda, od njihove svrhovitosti do roka valjanosti koji je različit ovisno o državi, jedna skupina ljudi po svemu sudeći je diskriminirana: Radi se o osobama koje su preboljele covid-19 u ranijim fazama epidemije i potom se - kako je bilo savjetovano - cijepile u roku od tri do šest mjeseci. One već danas ne mogu putovati u inozemstvo, a potvrde im uskoro neće vrijediti ni u Hrvatskoj
I premda epidemiolozi i drugi stručnjaci već mjesecima objašnjavaju da 'preboljenje de facto predstavlja treću dozu cjepiva' i da u tom slučaju primanje još jedne doze nije ni potrebno ni opravdano, jer je imunitet na visokoj razini koja omogućava odličnu zaštitu, spomenutim nesretnicima koji su preboljeli bolest u njenoj prvoj fazi novo cjepivo je ipak suđeno, barem ako imaju ambiciju živjeti normalnim životom.
Za razliku od njih, osobama koje su se najprije cijepile, a potom zarazile, covid potvrde vrijede dosta dulje, a slobodne su i putovati preko granice u idućih šest mjeseci. Redoslijed je u ovom slučaju, dakle, vrlo bitan.
Tportal je potražio pojašnjenje ove situacije u Ministarstvu zdravstva, Stožeru civilne zaštite i Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo: prije puna dva tjedna upitali smo ih što je činiti osobama koje imaju kombinaciju preboljenja i cijepljenja, razmatra li se produljenje važenja njihovih covid potvrda te je li Hrvatska na europskoj razini pokrenula bilo kakvu inicijativu da se regulira ovo pitanje, odnosno da stav o 'preboljenju kao trećoj dozi' postane služben.
Ovog tjedna odgovore nam je napokon dala Ivana Pavić Šimetin, zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, priznajući da se zapravo radi o čisto birokratskom problemu vezanom uz covid potvrde.
'Za osobe koje su preboljele covid i potom se cijepile nova doza cjepiva nije nužna, iz stručne literature vidimo da to nije potrebno, no moguće je da cjepivo iznova treba primiti prije svega iz administrativnih razloga', kazala je Pavić Šimetin za tportal.
'S druge strane nema nikakvog stručnog razloga da netko ne bi primio i tu, dodatnu dozu, čak i ako je prebolio bolest i bio cijepljen dva puta. Ne možemo reći da je to štetno', dodaje ona.
Hrvatski stručnjaci, čini se, nisu previše zainteresirani za ovu temu jer su svjesni toga da je i Europska komisija 'puno opreznija prema značenju preboljenja', a velik broj europskih država u svojim propisima i za takve osobe svejedno propisuje potrebu primanja booster doze, tako da neće pokretati inicijativu za izmjenu preporuka na europskoj razini. S jednim izuzetkom, a on se odnosi na djecu.
'Što se tiče djece, ako su zdrava, smatramo da nema potrebe za dodatnom dozom cjepiva bez obzira na to koliko je prošlo od preboljenja. Ona bi se eventualno trebala primijeniti kod imunokompromitiranih maloljetnika i takav stav ustrajno iznosimo na sastancima na europskoj razini', kazala nam je Pavić Šimetin.
Ona priznaje da se i djeci koja su ranije preboljela covid i potom se cijepila 'događa da ne mogu ostvariti neka prava prilikom putovanja' jer su im istekle covid potvrde. Tako je, kako je.
Hrvatska, dakako, ima autonomnu mogućnost sama odrediti kriterije važenja covid potvrda na svom teritoriju te su nedavno uvedene izmjene: već izdane potvrde nakon obavljenog cijepljenja unutar države vrijede godinu dana, a one koje se izdaju od 1. veljače samo devet mjeseci. Za prelazak granice, ipak, od potpunog cijepljenja ili od preboljenja ne smije proći više od šest mjeseci.
'Bitno je naglasiti da se u sustavu EU digitalnih COVID potvrda preboljenje ni u jednom slučaju ne priznaje kao booster doza, bilo da je do preboljenja došlo prije ili nakon obavljenog cijepljenja', stoji u posljednjim uputama HZJZ-a.
Dakle stručnjaci uglavnom smatraju da ste preboljenjem i cijepljenjem sigurni i zaštićeni, ali sustav to baš i ne prepoznaje.