SAD je upozorio u utorak da se kineska obavještajna služba koristi obmanjujućim metodama u svrhu vrbovanja sadašnjih i bivših službenika američke vlade
Upozorenje Nacionalnog protuobavještajnog i sigurnosnog centra dolazi u jeku masovnih otpuštanja u saveznim institucijama koje vodi Odjel za vladinu učinkovitost (DOGE) Elona Muska.
"Strani obavještajni subjekti, posebno oni u Kini, ciljaju sadašnje i bivše zaposlenike američke vlade u svrhu vrbovanja predstavljajući se kao konzultantske tvrtke, korporativni headhunteri, think tankovi i drugi subjekti na društvenim i profesionalnim mrežnim stranicama", stoji u biltenu centra.
Centar je rekao da su obmanjujuće ponude poslova na internetu i drugi pristupi postali sofisticiraniji u ciljanju pojedinaca s iskustvom u vladi SAD-a koji traže novi posao. Upozorio je sadašnje i bivše savezne službenike na takve pristupe.
Centar dodaje da su bivši zaposlenici i nakon što napuste posao u saveznim institucijama obvezni štititi povjerljive podatke.
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je u srijedu da nije upoznato sa situacijom i optužilo je SAD za špijuniranje Kine.
Glasnogovornik ministarstva Lin Jian nazvao je postupke SAD-a "neodgovornom praksom" i rekao da se radi o "globalnoj špijunaži bez ikakve maske".
Reuters je ranije izvijestio o mreži tvrtki kojima upravlja tajnovita kineska tehnološka tvrtka koja je pokušavala zaposliti nedavno otpuštene službenike američke vlade.