Centar za suočavanje s prošlošću - Documenta upozorio je da do danas nitko nije odgovarao za ratni zločin nad civilima koji su tijekom vojno-redarstvene akcije ‘Oluja’ izbjegli iz svojih domova u Lici i Dalmaciji, a čiju kolonu su u bosanskohercegovačkom selu Bravsko na današnji dan prije 17 godina raketirali ratni zrakoplovi Hrvatske vojske.
Documenta u priopćenju navodi da su dva nadzvučna ratna zrakoplova MIG-21 Hrvatskog ratnog zrakoplovstva 7. kolovoza 1995. godine oko 10 sati, 30-tak kilometara duboko u unutrašnjosti BiH, napali kolonu civila koji su tijekom ‘Oluje’ u strahu napustili svoje domove u južnoj Lici i sjevernoj Dalmaciji. U napadu je živote izgubilo devet osoba, od toga četvero djece, dok ih je 50 lakše ili teže ranjeno.
Kolona se kretala tzv. Petrovačkom cestom između Bosanskog Petrovca i Ključa, kada su je kod mjesta Kapljuh u selu Bravsko nadletjela dva aviona doletjela iz pravca zapada, odnosno Hrvatske.
U drugom preletu na kolonu vozila ispaljeno je više raketa, i tom prilikom su na mjestu poginuli Darinka Drča (1927) i njeni unuci Jovica Drča (1989) i Mirjana Dubajić (1974), svi iz Brotinje kod Donjeg Lapca, brat i sestra Nevenka Rajić (1984) i Žarko Rajić (1986) iz Donjeg Lapca, Krstan Vuković (1951) i njegov sin Darko (1982) iz Donjeg Lapca te Branko Stjelja (1923) i njegov sin Mirko (1961) iz Nadina kod Benkovca, navode u Documenti.
Ističu kako su u koloni, prema izjavama svjedoka (lokalnih mještana i preživjelih izbjeglica) bili isključivo civili, a pripadnika bilo kakvih vojnih postrojbi nije bilo nigdje u blizini.
Zrakoplovi su, tvrde, kolonu preletjeli vrlo nisko i relativno sporo te su piloti bez ikakve sumnje morali vidjeti da se radi o civilnim vozilima, ženama i djeci. Ipak su se, nakon prvog preleta, okrenuli, na povratku raketirali kolonu te naposljetku odletjeli natrag u pravcu Hrvatske.
Documenta naglašava da se spomenuti incident dogodio posljednjeg dana akcije ‘Oluja’ kada više nije bilo nikakve realne prijetnje za hrvatske postrojbe, te duboko na teritoriju susjedne Bosne i Hercegovine.
‘Ovim putem želimo još jednom skrenuti pažnju javnosti na teško nasljeđe neprocesuiranih zločina počinjenih u tijeku i neposredno nakon vojno-redarstvene operacije 'Oluja', izraziti solidarnost s obiteljima žrtava i još jednom upozoriti na pomanjkanje suosjećanja prema žrtvama iz drugih etničkih zajednica’, stoji u priopćenju.