4-dnevni posjet

Ne brine ga nalog za uhićenje Međunarodnog kaznenog suda, Netanyahu stiže u Mađarsku

02.04.2025 u 14:18

Bionic
Reading

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu u četvrtak započinje svoj četverodnevni posjet Mađarskoj, suprotstavljajući se na taj način nalogu Međunarodnoga kaznenog suda (ICC) za njegovim uhićenjem zbog optužbi za ratne zločine u Gazi

Kao jedna od zemalja članica koje su utemeljile ICC, Mađarska je teoretski obvezna uhititi i izručiti svakoga komu je izrečen sudski nalog, ali je mađarski premijer Viktor Orban, kada je Netanyahuu uputio poziv, jasno dao do znanja da Mađarska ne kani poštovati ​​presudu.

Izraelski premijer, koji se kod kuće bori s političkim previranjima kada je posrijedi istraga o navodnoj povezanosti trojice njegovih pomoćnika s Katarom, s Orbanom bi se trebao sastati prije konferencije za novinare oko 12,00 sati po srednjoeuropskom vremenu.

Netanyahu je odbacio optužbe iznesene na račun svojih suradnika, nazvavši ih "lažnim vijestima", a katarski je dužnosnik optužbe odbacio i nazvao ih dijelom "klevetničke kampanje" protiv Katara.

U Budimpešti radnici u srijedu postavljaju pozornicu kod Budimskog dvorca gdje bi Orban u četvrtak ujutro uz vojne počasti trebao svečano dočekati Netanyahua. Blizu hotela u središtu Budimpešte u kojemu će odsjesti Netanyahu razmješteni su pripadnici snaga sigurnosti.

To će biti tek drugi posjet Netanyahua inozemstvu otkako je ICC izdao nalog za njegovim i za uhićenjem bivšeg ministra obrane Yoava Gallanta u studenome prošle godine. Pojedinosti njegova programa su ograničeni, osim poznate informacije o posjetu spomeniku holokaustu.

Izraelski premijer u veljači je posjetio Washington gdje se sastao s bliskim saveznikom, američkim predsjednikom Donaldom Trumpom. Ni Izrael ni Sjedinjene Države nisu članice ICC-a.

Orban je pozvao Netanyahua u posjet dan nakon što je ICC izdao nalog za njegovim uhićenjem zbog ratnih zločina u Gazi, području gdje je Izrael pokrenuo ofenzivu nakon Hamasova napada u kojemu je ubijeno 1200 ljudi, a 251 osoba je uzeta za taloce.

Od tada je u izraelskoj vojnoj kampanji ubijeno više od 50.000 Palestinaca, a Pojas Gaze je opustošen, što je izazvalo prosvjede u svijetu i potaknulo Južnoafričku Republiku da pokrene odvojenu pravnu tužbu pred Međunarodnim sudom pravde, različitim sudskim tijelom od ICC-a, kojom Izrael optužuje za genocid.

Izrael je odbacio sve optužbe tvrdeći da su politički motivirane i potaknute antisemitizmom. Izraelske vlasti tvrde da je Međunarodni kazneni sud izgubio sav legitimitet izdavanjem naloga protiv demokratski izabranog čelnika jedne zemlje, koji se poziva na pravo na samoobranu.

I Orban je, poput Netanyahua, osudio odluku suda, nazvavši izdavanje naloga za uhićenjem "drskim, ciničnim i potpuno neprihvatljivim".

ICC je u priopćenju naveo da su države članice pod zakonskom obvezom, stoga moraju provoditi presude suda te je istaknuo kako nije na državama da određuju ispravnost pravnih odluka suda.