JE LI 'SABLJA' OTUPJELA?

Najveći srpski kriminalac Legija traži da ga se pusti iz zatvora. Koje su mu šanse?

10.11.2024 u 17:21

Bionic
Reading

Milorad Ulemek Legija i Branko Berček, osuđeni srpski kriminalci koji se nalaze na izdržavanju zatvorske kazne za najteža kaznena djela, podnijeli su Višem sudu u Beogradu molbe za uvjetni otpust

Podsjetimo, Ulemek je osuđen na 40 godina zatvora kao osoba odgovorna za ubojstvo srbijanskog premijera Zorana Đinđića, ubojstvo Ivana Stambolića, pokušaj ubojstva Vuka Draškovića, četverostruko ubojstvo na Ibarskoj magistrali i zločine Zemunskog klana.

Berčeku se sudilo kao počinitelju ubojstva Stambolića, koji je nestao u kolovozu 2000. godine, a slučaj je riješen u akciji Sablja, kao i za pokušaj ubojstva Vuka Draškovića.

Bivši zapovjednik Jedinice za specijalne operacije (JSO) Ulemek u zatvoru je 20 godina i šest mjeseci, a bivši pripadnik JSO Berček 21 godinu i sedam mjeseci.

Izvor: Društvene mreže / Autor: B92

Odvjetnik Slobodan Ružić rekao je kako je siguran da Milorad Ulemek Legija i Branko Berček, obojica osuđeni na 40 godina zatvora zbog više teških kaznenih djela, neće dobiti uvjetni otpust.

Za Insajder je rekao da u njihovim zahtjevima za uvjetni otpust nema ništa senzacionalno jer ostvaruju svoje pravo nakon što su osuđeni po starom zakonu.

"Osuđeni su po starom zakonu kada ste morali odslužiti pola kazne da biste podnijeli zahtjev za uvjetni otpust." Dakle, oni koriste svoje pravo, a ja bih na njihovom mjestu tražio uvjetnu. Međutim, samo zato što to traže, ne znači da će to i dobiti. Štoviše, siguran sam da neće”, rekao je Ružić.

Pravilo je da se na svakog počinitelja kaznenog djela primjenjuje zakon koji je bio na snazi ​​u vrijeme počinjenja kaznenog djela, kao i zakon koji je za njega povoljniji.

U vrijeme kada su kaznena djela počinjena, Kazneni zakon je predviđao da se uvjetni otpust može tražiti nakon polovice izdržane kazne, a taj je rok kasnijim izmjenama zakona promijenjen, pa se pravo na uvjetni otpust stječe nakon dvije trećine izdržane kazne.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Insajder

Zoran Đinđić ubijen je 12. ožujka 2003. ispred zgrade Vlade Srbije. Neposredni organizatori i ubojice otkriveni su odmah nakon atentata na premijera, ali politička pozadina nikada nije razjašnjena.

Zanimljivo je da se novi obrat u ovom slučaju događa upravo dok se u Srbiji zahuktava emitiranje kontroverzne TV serije 'Sablja'. Ona se bavi upravo akcijom kojom je država pokušala razbiti vezu kriminalnog miljea i policijsko-vojno-sigurnosnih struktura, no završila je ubojstvom tadašnjeg premijera Đinđića.