ODLUKA NAKON 26 GODINA

Šeparović: Nerođenom biću nismo priznali pravo na život!

02.03.2017 u 14:24

Odluka Ustavnog suda o pobačaju

Izvor: Pixsell / Autor: Patrik Macek/PIXSELL

Bionic
Reading

Nakon 26 godina, Ustavni sud na konferenciji za novinare u 11 sati objavio je odluku o ustavnosti zakona iz 1978. kojim je reguliran pobačaj u Hrvatskoj nakon što je taj zahtjev predan, sada već davne 1991. godine. Ne prihvaćaju prijedloge koje je Hrvatski pokret za život i obitelj iznio tražeći ocjenu ustavnosti. No traže od Hrvatskog sabora da u roku od dvije godine donese novi zakon

Za ovakvu odluku glasalo je 12 ustavnih sudaca, a Miroslav Šumanović bio je protiv jer smatra da je potrebno zaštititi život od samog začeća.

'Kada sam izabran, javno sam obećao da će ovaj saziv donijeti odluku o ustavnosti. Ne prihvaćaju se prijedlozi predlagatelja. Nalaže se Saboru da u roku od dvije godine donese novi zakon. Radi se o iznimno složenom postupku. Prekid trudnoće kontroverzno je pitanje kojem se ne može jednoznačno pristupiti. O njemu od pamtivijeka nema konsenzusa. Na nacionalnoj i globalnoj razini formirala su se dva tabora - za život ili 'pro life' i  za izbor 'pro choice'.

Naglasio je da zakoni neće osujetiti ženu da odustane od prekida trudnoće, 'već to može samo učiniti ugrožavajući svoje zdravlje pa se zabrana prekida trudnoće zato smatra nedopustivom', naveo je Šeparović.

'Brojni međunarodni dokumenti štite pravo na život, ali ne daju odgovor na pitanje kada život počinje. Praksa Europskog suda za ljudska prava navodi da se 'nerođeno dijete ne smatra osobom u smislu zaštite člankom 2'', pojašnjava.

Prigovori predlagatelja mogu se sažeti na dva temeljna prigovora. 'Neki kažu da je Ustavom iz 1990. prestao važiti navedeni zakon. Drugi je taj da postojeći zakon nije u skladu s člankom Ustava RH koji jamči svakome pravo na život. Ustavni sud utvrdio je da je Zakon donesen temeljem Ustava SFRJ i taj Ustav nije na snazi. RH je u skladu s načelom državnog kontinuiteta u načelu prihvatila akte tih država do donošenja novih akata', pojasnio je predsjednik Ustavnog suda.

'U odnosu na drugi prigovor, odredbe Ustava moraju se tumačiti u duhu cjelokupnog sustava. Pravo na život jest preduvjet svim ostalim pravima, Ustav jamči svakom ljudskom biću pravo na život, no ne definira pojam ljudskog bića. Pravo na slobodu i osobnost temeljna su ljudska prava. Pravo na privatnost inherentno je pravu žene da odlučuje o svom  tjelesnom integritetu. Miješanje u pravo na privatnost dopušteno je samo ako je u skladu sa zakonom. Ustavni sud utvrdio je da nerođeno biće uživa ustavnu zaštitu samo do one mjere u kojem se ne sukobljava s pravom žene na privatnost.

'Kada počinje život, nije pitanje u nadležnosti Ustavnog suda', istaknuo je Šeparović.

'Prekid trudnoće na zahtjev žene do 10. tjedna trudnoće, a nakon toga samo uz suglasnot liječnika, i to u slučaju ako je život žene u opasnosti, teških malformacija djeteta ili ako je do trudnoće došlo kaznenim djelom... Ustavni sud ocjenjuje da ovo rješenje nije poremetilo ravnotežu prava na privatnosti žene i zaštite svakog ljudskog bića', nastavlja Šeparović.

Naložili smo Hrvatskom saboru da u roku od dvije godine donese novi zakon u kojem će odrediti edukativne i preventivne mjere kako bi prekid trudnoće bio izuzetak. Odretiti mjere za spolno odgovorno ponašanje. Mogu se odrediti i primjereno razdoblje razmišljanja o prekidu trudnoće. Na zakonodavcu je za urediti kako će urediti troškove, hoće li to plaćati žene ili će to ići na teret osiguranja te o pravu na priziv savjesti.

Na novinarsko pitanje o mišljenju liječnika koje je Ustavni sud tražio 2009. kaže: 'Dobili smo mišljenje Medicinskih fakulteta iz Zagreba i Rijeke. Oni su uglavnom bili jedinstveni oko toga da ljudski život nastaje spajanjem muške i ženske spolne stanice. Da je do 10. tjedna trudnoće embrij, a nakon toga fetus. Sukladno stajalištima europskih sudova, nismo nerođenom biću priznali pravo na život.'

Priznao je da je nedopustivo to da je ovaj predmet stajao na Ustavnom sudu 26 godina. 'Ocijenili smo da je hrvatsko društvo sazrelo za takvu odluku', istaknuo je.

Cijelu odluku Ustavnog suda pročitajte ovdje.

Podsjetimo, riječ je o zahtjevu za ocjenom ustavnosti koji je podnesen prije 26 godina, a na kojemu je od pretprošle godine intenzivno radila skupina na čelu sa zamjenicom predsjednika Ustavnog suda Snježanom Bagić.

Šeparović je ranije najavio da će odluka biti donesena do proljeća te da će uz mišljenja medicinskih i stručnjaka za obiteljsko pravo biti konzultirane i zainteresirane udruge te proučeni međunarodni dokumenti i praksa europskih sudova.

'Prema informacijama iz Ustavnog suda, u njihovoj će se odluci naznačiti negativan stav prema pobačaju, ali i navesti kako najbolja borba protiv njega nije zabrana, već edukacija, socijalna politika i druge mjere koje će ženi pomoći da odluči roditi dijete. Navodno bi žena do 12. tjedna trudnoće i dalje imala pravo na odluku o pobačaju a da se prethodno ni s kim ne mora savjetovati. Ustavni će sud dati više preporuka zakonodavcu, a među njima je i promjena terminologije budući da aktualni zakon iz 1976. i dalje sadrži socijalističku', objavio je Jutarnji list.