kaos se nastavlja

Nakon svrgavanja vlade u Kirgistanu oporbene frakcije bore se za vlast

07.10.2020 u 17:47

Bionic
Reading

Dan nakon zauzimanja sjedišta vlade, iznude ostavke premijera i poništenja rezultata parlamentarnih izbora, Kirgistan je u srijedu još dublje potonuo u kaos nakon što je došlo do trvenja između oporbenih frakcija u borbi za vlast,

Ljevica je u utorak navečer ostala izolirana ostavkom vlade premijera Kubatkeba Boronova, a predsjednik Soronbaj Ženbekov je u srijedu svim strankama uputio poziv na razgovor, izrazivši spremnost za posredovanje.

U sjedištu vlade okupili su se predstavnici osam stranaka kako bi izgladili svoja razmimoilaženja, no odsutno je bilo nekoliko velikih frakcija te su se pojavila dva suparnička kandidata za premijerski položaj.

Na vodstvo zemlje pretendiraju tri snažne skupine. Prvu čini Koordinacijski savjet koji je formiran u utorak i uglavnom ga čine etablirane političke stranke suprotstavljene Ženbekovu.

U srijedu je oformljeno Narodno koordinacijsko vijeće koje okuplja pet manje poznatih oporbenih stranaka. Njihovi čelnici nisu obnašili niti jedan značajniji položaj u vladi, a pozivaju na čistku elite.

Još tri stranke su se odazvale večeranjem sastanku, a 30-godišnji poslovni čovjek Tilek Toktogazijev je rekao da će ga ta frakcija predložiti za privremenog premijera.

Politička stranka Ata Zhurt pokušala je nadmudriti svoje suparnike pokušajem u utorak navečer da parlament nominira njihovog kandidata Sadira Zhaparova, oslobođenog iz zatvora tek nekoliko sati ranije koji predlaže ustavnu reformu i održavanje predsjedničkih i parlamentarnih izbora za dva do tri mjeseca.

Prosvjedi u Kirgistanu
  • Prosvjedi u Kirgistanu
  • Prosvjedi u Kirgistanu
  • Prosvjedi u Kirgistanu
  • Prosvjedi u Kirgistanu
  • Prosvjedi u Kirgistanu
    +16
Prosvjedi u Kirgistanu Izvor: EPA / Autor: IGOR KOVALENKO

No, gnjevna gomila je provalila u hotel u kojem je zasjedao parlament te je Zhaparov pobjegao kroz stražnja vrata.

Ne zna se kada bi parlament mogao ponovo zasjedati.

Raskol u oporbi i grabež za vlast suparničkih frakcija gurnuli su naciju od 6,5 milijuna ljudi u još veću nesigurnost.