Prema dosad dostupnim informacijama, teroristički napad na koncertu u Manchesteru izveo je tzv. 'usamljeni vuk', solo igrač koji nije morao nužno imati vezu s militantima Islamske države, kazao je za tportal Dario Kuntić, stručnjak za terorizam. Ovaj napad, koji je na teritoriju Velike Britanije najbrutalniji od onog 2005. u Londonu, treba promatrati u kontekstu propadanja kalifata Islamske države u Siriji i Iraku. 'Zbog gubitka teritorija pokušat će prodati propagandu preko terorističkih napada', upozorava Kuntić
'Sve ovo, prema informacijama koje imamo, tipičan je oblik napada kojim se koriste militantni teroristi Islamske države. Razlog tome je situacija na terenu u Siriji i Iraku, gdje Islamska država gubi teritorij, a ideja kalifata nestaje', pojašnjava naš sugovornik koji je doktorirao upravo na temu militantnog islamizma.
Naglašava da će takva situacija na terenu dovesti i do konače propasti kalifata te da će islamisti prijeći u novu fazu djelovanja. 'Zbog gubitka teritorija pokušat će prodati propagandu preko terorističkih napada', ističe Kuntić.
Zbog teške situacije za Islamsku državu na Bliskom istoku može se očekivati da će se sve više preživjelih boraca pokušati vratiti u Europu. Stoga je na tajnim službama velik zadatak da to osujete i da uhite povratnike. 'U tome je recimo Bosna i Hercegovina napravila dobar potez odredivši kaznu od deset godina zatvora za sve one koji su se otišli boriti u Irak i Siriju. Bit će teško detektirati sve', poručuje Kuntić i podsjeća na jedno istraživanje prema kojem je svaki deveti povratnik spreman izvesti teroristički napad.
Prema dosad poznatim informacijama o napadu na koncertu u Manchesteru, u kojem je ubijeno 22 ljudi, među kojima brojna djeca i tinejdžeri, riječ je o djelu 'usamljenog vuka'. Takav terorist djeluje sam te nema organizacijsku i logističku potporu militantne središnjice. Upravo je zato, naglašava Kuntić, takve teško detektirati.
To donekle čini razliku između ovog napada i onog u Parizu 2015., kad je izvršen teroristički napad tijekom koncerta u dvorani Bataclan.
'Možemo povući poveznicu, iako je ono bila složenija operacija. Moguće je da je bombaš samoubojica iz Manchestera bio inspiriran napadom u Bataclanu', naglašava Kuntić.
Jesu li redarske službe mogle spriječiti napadača, koji je oko sebe imao improviziranu eksplozivnu napravu, da uđe u dvoranu, pitamo ga.
'Koliko sam vidio, napad se dogodio nakon koncerta, kad su roditelji počeli dolaziti po djecu. S obzirom na puno stradalih tinejdžera, ovaj teroristički čin još je gnjusniji. On je iskoristio trenutak nepažnje, kada je koncert pri kraju i može se ući u foaje, jer se u njemu dogodio napad, a ne u dvorani. Donekle je to propust, no teško je to otkriti', misli Kuntić.
Iako je Islamska država pred slomom, to nipošto ne znači da svijet može odahnuti. Ovih dana sin Osame bin Ladena najavio je osvetu za očevu smrt, a mediji već procjenjuju da je spreman preuzeti Al Kaidu.
'Prvo je bila Al Kadia pa joj je pala moć, a onda je skočila Islamska država. Nakon pada ISIL-a ideja kalifata i radikalnog islama neće nestati. Doći će do tranzicije i militantni islamisti će se prilagoditi situaciji na terenu', zaključuje Kuntić.