stradali iz kočana

Naslikavanje uz teško ozlijeđene: Ni makedonski premijer nije prošao bez kritika

18.03.2025 u 14:16

Bionic
Reading

Nakon što su kritike sustigle srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića zbog naslikavanja u bolnici s ozlijeđenima u požaru u Kočanima, pojašnjenja je zbog sličnog ponašanja morao davati i premijer Sjeverne Makedonije Hristijan Mickoski

Makedonski premijer Hristijan Mickoski poručio je da je poštovao sve zdravstvene protokole tijekom jučerašnjeg i današnjeg obilaska hospitaliziranih pacijenata ozlijeđenih u požaru u kočanskoj diskoteci Pulse. U zdravstvenim ustanovama u Skoplju i Štipu nalazi se ukupno 89 hospitaliziranih pacijenata, a 76 pacijenata od jutros je otpremljeno u inozemstvo. U požaru je poginulo 59 osoba, većina njih u dobi od 14 do 25 godina.

Mickoski i ministar zdravstva Arben Taravari jučer su posjetili pacijente u skopskom Kliničkom centru "Majka Tereza", a nakon posjete vladina služba za odnose s javnošću poslala je fotografije na kojima se ne vide lica pacijenata, a dužnosnici su nosili samo zaštitne maske, piše sdk.mk.

S današnje posjete Mickoskog Gradskoj općoj bolnici "8. septembar" poslane su fotografije Mickoskog u zaštitnom ogrtaču i s maskom za lice, bez fotografija bolničkih soba.

Na novinarski upit pridržava li se protokola prilikom posjeta pacijentima i ima li njihov pristanak za snimanje, budući da posjete nisu dopuštene ni obiteljima, Mickoski je rekao:

'I jučer i danas sam obilazio pacijente i poštovao sve protokole koje su zahtijevali medicinsko osoblje i liječnici. Ni na jednoj slici nećete vidjeti lice pacijenta, niti možete pročitati njegovo ime i prezime. Da, ima onih koji su ulazili s kamerama i slično, ali kao što ste vidjeli jučer i danas, ja nisam ulazio s kamerama niti imam namjeru od svega ovoga raditi PR. Nikada nećete vidjeti lice pacijenta niti čuti i pročitati ime pacijenta kojeg sam posjetio. Fotografije su pozadi, nigdje nema lica nijednog pacijenta, niti ću to sebi dopustiti. Fotografije smo birali vrlo pažljivo. Ako je to problem, a mislim da nije, spreman sam snositi odgovornost', rekao je Mickoski.

Ministar zdravstva Taravari kasno sinoć je u objavi na Facebooku apelirao na medije da poštuju privatnost i dostojanstvo žrtava.

'Objavljivanje snimaka i fotografija ozlijeđenih u njihovim najosjetljivijim trenucima može prouzročiti dodatnu bol, ne samo njima, već i njihovim obiteljima, te utjecati na proces oporavka. Stoga, iskreno apeliram na odgovorno izvještavanje, koje će naglasak dati podršci i pomoći onima kojima je najpotrebnija. Vjerujem u vašu profesionalnost i osjetljivost u izvještavanju o ovoj tragediji', napisao je Taravari.

Posljedice požara u Kočanima
  • Posljedice požara u Kočanima
  • Posljedice požara u Kočanima
  • Posljedice požara u Kočanima
  • Posljedice požara u Kočanima
  • Posljedice požara u Kočanima
    +17
Posljedice požara u Kočanima Izvor: EPA / Autor: Georgi Licovski

Podsjetimo, pod salvom kritika našao se srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić, koji je posjetio ozlijeđene u požaru koji se liječe u Beogradu. Na Vučićevom instagramu pojavile su se fotografije oblaska gdje srbijanski predsjednik tik do ozlijeđenih stoji okružen sa desetak novinara.

Vučićev potez naišao je na oštre kritike na društvenoj mreži X.

'Pacijenti s teškim opeklinama izrazito su imunokompromitirani. Dovođenje tolikog broja ljudi u njihovu blizinu je neodgovorno! Jesu li Makedonci svjesni kamo su poslali svoje sugrađane?' naglasio je jedan od korisnika. 'Ovo je morbidno. Za pacijente je to životna opasnost, a njemu prilika za samopromociju', napisao je drugi korisnik.