Komemoracija povodom oslobađanja koncetracijskog logora Mauthausen obilježena je ne samo verbalnim, nego i fizičkim napadom neonacista na bivše logoraše, priopćila je Komisija za sjećanje na žrtve tog zloglasnog logora
Najprije je u javnost dospjela vijest da je grupu logoraša u bivšem logoru Ebenze u nedjelju dočekalo više neonacista, odjevenih u crno s crnim maskama na glavi, koji su uzvikivali fašističke parole, uz hitlerovski pozdrav. Grupa talijanskih bivših logoraša najprije je bila zbunjena i zapanjena, a potom krenula na maskirane osobe u namjeri da im skine maske.
Direktor za sigurnost Alois Lisl je rekao da su osumnjičeni bili uniformirani i da su glasno uzvikivali fašističke parole, što je jasan slučaj veličanja Trećeg reicha, a to je u Austriji zabranjeno zakonom.
Četvorica osumnjičenih su, nakon što su logoraši nasrnuli na njih, pobjegla prema centru gradića gdje im se gubi svaki trag.
'Nažalost nismo uhvatili te osobe, ali znamo da su govorili domaćim dijalektom, tako da ćemo nastaviti istragu', poručio je Lisl.
Ovaj incident bio je bezazleniji od jednog drugog koji se dogodio u istom logoru. Prema riječima predsjedavajućeg Komiteta za sjećanje na žrtve Mauthausena Willyja Mernyia, jednu grupu bivših logoraša iz Francuske u katakombama istog logora fizički je napala četveročlana grupa neonacista.
'Francuskim logorašima prijetile su četiri osobe, odjevene u čizme, vojne hlače, crne jakne i maske, naoružane nekom vrstom pušaka', rekao je on austrijskim medijima, a prenosi agencija FENA.
Prema izjavi predsjednika Francuske organizacije logoraša Daniela Simona, kamuflirane osobe pucale su oko sebe, najvjerojatnije, plastičnim mecima.
'Jedan plastični metak je jednoj osobi povrijedio glavu, a druga je pogođena u vrat. Zbog šoka, oni nisu podnijeli prijavu', kazao je on, dodajući da je napad snimljen mobilnim telefonom.
Grupa bivših francuskih logoraša bila je zaprepaštena ovim događajem i odlučila se istog dana vratiti u Francusku.
Predstavnici više vjerskih zajednica u nedjelju su, povodom 64. godišnjice oslobađanja logora Mauthausen, uputili apel austrijskim političarima da djeluju protiv svake vrste desničarskog ekstremizma, rasizma, diskriminacije i netolerancije.
U logoru Mauthausen je od 8. kolovoza 1938. godine do 5. ožujka 1945, kada su logor oslobodili vojnici Treće američke armije, bilo zarobljeno više od 200.000 osoba iz više od 30 europskih i vaneuropskih zemalja. Oko 120.000 osoba nije preživjelo strahote ovog koncentracijsog logora, koji je bio obilježen stupnjem tri, najgorom kategorijom logora Trećeg Reicha, a stupanj tri je značio uništenje zatočenika, podsjećaju agencije ovoga ponedjeljka.