problemi u zraku

Nepoznati dronovi nadlijeću američke vojne baze, Pentagon u pomoć šalje 'Dronebuster'

19.12.2024 u 18:46

Bionic
Reading

Američko ministarstvo obrane naoružava dvije vojne baze u New Jerseyju tehnologijom za borbu protiv dronova jer se tjednima primjećuje njihov pojačan promet iznad te američke savezne države

Pentagon im daje dodatne alate za bolju obranu zračnog prostora od bilo kakvih neovlaštenih upada dronova, a jedan od sustava koji se spominje imenom je Dronebuster (Uništavač dronova), piše Business Insider.

Američka vojska potvrdila je pojavljivanje bespilotnih letjelica iznad istraživačkog vojnog centra Picatinny Arsenal i mornaričke baze Earle ovog mjeseca, kao i višestruka pojavljivanja iznad vojne zračne baze Wright-Patterson u Ohiju, pri čemu su u jednom trenutku baze bile prisiljene zatvoriti svoj zračni prostor.

Usred nedavne drame s bespilotnim letjelicama opetovani su pozivi za njihovo rušenje, posebno onih u blizini vojnih baza. Pentagon je ovaj tjedan rekao da 'ako se utvrdi da neovlaštene bespilotne letjelice provode bilo kakvu malignu ili zlonamjernu aktivnost, zapovjednici su ovlašteni poduzeti odgovarajuće mjere za ublažavanje i suzbijanje tih bespilotnih sustava', ali vojska neće kinetički djelovati, poručili su iz Pentagona, osim ako se ne radi o jasnoj opasnosti'.

Jedan od testnih letova MQ-25 Stingrey
  • Projektil AGM-158 pored višenamjenskog F-35
  • MQ-25 nakon slijetanja -
  • Stingray nadopunjuje gorivom F-35C
  • Stingray na jednom od američkih nosača zrakoplova
  • Uzlijetanje MQ-25
    +2
Ilustrativna galerija/Američki dronovi Izvor: Wikimedia Commons / Autor: Wikimedia Commons - Boeing

Spomenute vojne baze imaju određene sposobnosti za suočavanje s djelovanjem dronova, no Pentagon priznaje da će im slanje više tehnologije pomoći u ublažavanju potencijalnih prijetnji.

General-bojnik Pat Ryder, glasnogovornik Pentagona, kao jedno od oruđa koja će biti poslana bazama Picatinny Arsenal i Earle naveo je i Dronebuster. Riječ je o novijoj tehnologiji za borbu protiv dronova koja koristi nekinetička sredstva za prekidanje njihova signala i utječe na njihovu sposobnost da rade. Koristi se tako da se taj ručni uređaj usmjeri prema dronu te on emitiranjem signala prekida vezu između njega i njegova operatera.

Dronovi predstavljaju potencijalnu opasnost za vojne objekte zato što mogu špijunirati i slati podatke o, primjerice, broju zrakoplova, tenkova, protuzračnih sustava, pa čak i okvirnom broju vojnika koji se nalaze u vojnom objektu, a mogu i ugroziti operacije ako se zbog njih mora zatvoriti zračni prostor iznad baze.