Da je možda trebalo obaviti sigurnosnu provjeru članova nove Vlade pokazuje ‘slučaj Crnoja’, no s druge strane čak i prilikom provjera ove vrste, ministre se ne provjerava zbog kredita koje su podigli
Kako navodi HRT nakon afera Mije Crnoje i njegove iznuđene ostavke otvorilo se i pitanje o sigurnosnoj provjeri članova Vlade. Prema Zakonu koji je na snazi, ministre može provjeravati Sigurnosno-obavještajna agencija, ali na zahtjev premijera.
HRT navodi da nijedan od 20 ministara nove Vlade nije prošao službenu sigurnosnu provjeru. Blagi protokol mogu zahvaliti prethodnoj Vladi, koja je 2012. izmijenila zakon i spustila letvicu kad je riječ o provjeri ministara.
Ministri su dotad prolazili najstrožu sigurnosnu provjeru prve kategorije, ali samo oni za koje bi premijer uputio zahtjev SOI. Danas potpadaju pod blažu, treću kategoriju. Nakon slučaja Crnoja, čini se da bi premijer trebao iskoristiti svoje ovlasti.
HDZ-ov Miroslav Tuđman, potpredsjednik saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, tvrdi da se, prema Zakonu, ministre ne provjerava zbog spornih kredita, nego samo zbog sumnje da bi mogli zlorabiti klasificirane dokumente.
Ministri su zakonom iz 2012. izuzeti iz poligrafskog testiranja i provjere članova obitelji. No obavještajno-sigurnosni sustav čeka temeljita reforma, njime nisu zadovoljni ni Most ni HDZ.
Prvi korak, barem kad su kadrovske izmjene u pitanju, očekuje se uskoro - smjena čelnika SOA-e Dragana Lozančića. Čekaju se samo potpisi premijera i predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, koja mu navodno zamjera što je nije obavijestio da je bila u kontaktu s osobama koje su bile pod mjerama praćenja.