Njemačka u subotu i nedjelju obilježava 75. godišnjicu Kristalne noći, pogroma Židova kojeg je organizirao režim Adolf Hitlera i koji je svijetu pokazao svu silinu antisemitskog nasilja, piše u subotu AFP
U noći s 9. na 10. studenoga 1938. godine i tijekom cijelog idućeg dana, dućani i radionice židovskih vlasnika diljem zenmlje su divljački uništeni, sinagoge zapaljene, a 30.000 muškaraca je uhićeno i potom deportirano. U toj je noći ubijeno 90 Židova.
Nacisti su tu eksploziju antisemitizma opravdali spontanom reakcijom na smrt Ernsta vom Ratha kojeg je ustrijelio Hrchel Grynszpan, 17 godišnji židovski đak koji je želio osvetiti svoju obitelj protjeranu iz Njemačke. U stvari se, međutim, taj nasilnički pohod dogodio u režiji Hitlerova režima.
Prošlu je subotu u tjednoj video poruci kancelarka Angela Merkel taj događaj ocijenila 'najgorim trenutkom u njemačkoj povijesti' iako je holokaust koji je uslijedio 'bio još puno dramatičniji'. Merkel je pozvala Nijemce da 'pokažu građansku hrabrost kako se se nikakav oblik antisemitizma ne bi tolerirao'.
'Evo kako je počelo istrebljenje Židova' podsjeća dnevni list Sudeutsche Zeitung u tekstu pod tim naslovom. List piše da su 'Nijemci većinom bili protiv tog nasilja, ali da je izostala kolektivna osuda' te je 'nacistička politika mogla slijediti svoj put'.
U Njemačkoj je u vrijeme dolaska Hitlera na vlast 1933. živjelo 560.000 Židova, a 1950. bilo ih je svega 15.000. Nakon pada Berlinskog zida Njemačka je omogućila dolazak Židovima iz država bivšeg SSSR-a i sada ih ima oko 200.000. U Njemačkoj sada obitava treća židovska zajednica u Europi, iza Francuske i Velike Britanije.
Predsjednik Središnjeg židovskog vijeća u Njemačkoj, Dieter Graumann, pozvao je svoje sugrađane da 'iskreno i suosjećajno sudjeluju u komemoraciji', ocijenivši da su se te godišnjice pretvorile u 'ritualizirano okupljanje'.
Njemački predsjednik Joachim Gauck će u poslijepodnevnim satima posjetiti spomenik na mjestu sinagoge u Eberswaldu, nedaleko od Berlina, spaljene 9. studenoga 1938., a u nedjelju će ministar unutarnjih poslova Hans-Peter Friedrich održati govor u sinagogi u središtu Berlina.
Više od 100 dućana u njemačkoj prijestolnici će svoje izloge obložiti plastičnom folijom, stvarajući dojam polomljennog stakla, kako bi podsjetili na židovske dućane uništene i porazbijane u Kristalnoj noći.
U nedjelju će ispred Brandebuških vrata, u srcu turističkog dijela grada, biti postavljena multimedijalna instalacija, a mladi će predstavit svoje video radove protiv rasizma i antisemitizma.
Na Twitter računu @Nov38 moći će se u 'stvarnom vremenu' pratiti slijed događaja Kristalne noći.
Nijemci 9. studenoga obilježavaju još jedan važan dan u svojoj povijesti - pad Berlinskog zida 1989.