stiže H225M

Nizozemski specijalci dobivaju Caracale, evo što mogu ti borbeno dokazani helikopteri

19.11.2024 u 05:47

Bionic
Reading

Nizozemska nabavlja 12 helikoptera H225M Caracal za potrebe 300. eskadrile za specijalne operacije Kraljevskog nizozemskog ratnog zrakoplovstva (RNLAF). Riječ je o najnaprednijem članu Airbusove obitelji Super Puma/Cougar, težine 11 tona te dokazane pouzdanosti i izdržljivosti u borbenim uvjetima širom svijeta. Donosimo više o višenamjenskim Caracalima koji omogućuju vojnim snagama raspoređivanje gdje god i kad god je potrebno

Ministarstvo obrane Kraljevine Nizozemske potpisalo je ovih dana s tvrtkom Airbus Helicopters ugovor o kupnji 12 helikoptera H225M Caracal, o čemu je izvijestila Airbusova tiskovna služba. Ugovor, potpisan tijekom sajma Euronaval u Parizu, uključuje početnu seriju podrške i povezane usluge.

U ime Nizozemske sporazum su potpisali viceadmiral Jan Willem Hartman, načelnik nizozemskog Zapovjedništva za materijale i informatiku (COMMIT), i Bruno Even, izvršni direktor tvrtke Airbus Helicopters. Nizozemska je odabrala Caracale u lipnju 2023. nakon raspisanog natječaja i iscrpnog procesa evaluacije, tijekom kojih je Airbusov helikopter prepoznat kao najbolja opcija za vrlo zahtjevne operacije specijalnih snaga.

'Dokazani H225M je bez premca u pogledu performansi, svestranosti i dometa. Može nositi veliku opremu za misije koje se mogu prilagoditi potrebama svakog kupca, a zadovoljit će zahtjeve i u narednim desetljećima', kazao je Even nakon potpisivanja ugovora.

Trenutačno RNLAF upravlja helikopterima H215M Cougar, ranije poznatim kao Eurocopter AS532 Cougar, a koji će za potrebe nizozemskih specijalnih snaga biti zamijenjeni modernijim i većim H225M. Prema potpisanom ugovoru, Airbus Helicopters i RNLAF blisko će surađivati kako bi ostvarili posebnu konfiguraciju H225M prilagođenu zahtjevima Nizozemske.

'H225M je dokazao svoju pouzdanost i izdržljivost u borbenim i kriznim zonama. Zahvaljujući Airbusovoj politici stalnog poboljšavanja, sada ima novu avioniku, poboljšan glavni sustav upravljanja i komunikacijske sustave, a može biti opremljen oružanim sustavima HForce. Maksimalna težina pri polijetanju povećana je za 160 kilograma', stoji u Airbusovu priopćenju.

  • +4
Caracal Izvor: Wikimedia Commons / Autor: Wikimedia Commons - Tim Flece

Visoka sposobnost preživljavanja prije svega

Caracal, nazvan po mišićavoj afroazijskoj divljoj mački, taktički je transportni helikopter dugog dometa razvijen iz srednje teškog Eurocoptera AS532 Cougar. Riječ je o dvomotornoj letjelici koja može nositi do 28 vojnika s dvije posade, ovisno o konfiguraciji.

Namijenjen je za prijevoz trupa, evakuaciju ozlijeđenih te misije borbene potrage i spašavanja, a sličan je civilnom modelu EC225 Super Puma. Od njegovih performansi valja izdvojiti plafon leta od 1935 metara, najveću brzinu od 324 kilometra na sat, preporučenu brzinu krstarenja od 262 kilometra na sat te maksimalni domet sa standardnim spremnicima goriva od 920 kilometara.

Maksimalan domet s proširenim spremnicima iznosi 1253 kilometra, a autonomija leta sa standardnom količinom goriva četiri i pol sata. Više od 350 helikoptera H225 i H225M operativno je diljem svijeta, s ukupnim naletom od preko 880.000 sati. Vojni kupci uključuju Francusku, Maleziju, Indoneziju, Irak, Tajland, Tanzaniju, Singapur, Meksiko, Kuvajt, Brazil i Mađarsku. Letjelice se izrađuju na dvije proizvodne linije u Francuskoj i Brazilu, a dosad su borbeno dokazane u Libiji, Libanonu, Afganistanu, Čadu, Obali Bjelokosti, Srednjoafričkoj Republici, Somaliji i Maliju.

H225M je od samog početka dizajniran za visoku sposobnost preživljavanja. Njegova konstrukcija ima ojačane strukturne glavne okvire i opremljena je podvozjem koje apsorbira veliku energiju, uz samobrtveće spremnike za gorivo otporne na udar. Prema Airbusu, sposoban je preuzeti razne uloge misija, uključujući borbeno traganje i spašavanje, taktički transport velikog dometa, zračni medicinski transport, logističku podršku i pomorske operacije na brodu.

Helikopter ima dnevne i noćne mogućnosti potrage i spašavanja pomoću radara za potragu i infracrvenog zračenja (FLIR), a oni ujedno omogućuju letenje u vizualnim meteorološkim uvjetima te prema pravilima instrumentalnog letenja.

Jedinstven oružani sustav

Zaštita kokpita osigurana je blindiranim i energetski apsorbirajućim sjedalima za posadu, a kabina može biti opremljena oklopom u podovima i zidovima ili opremljena oklopnim tepisima. Višestruka konstrukcija lopatica rotora povećava njihovu otpornost na udare streljiva iz pješačkog naoružanja.

Preživljavanju H225M doprinose radarski prijemnik upozorenja, sustav upozorenja na približavanje projektila, laserski prijemnik upozorenja i raspršivači mamaca. Ispusi motora mogu biti opremljeni infracrvenim supresorima, a zaštita od pijeska i leda osigurana je dizajnom ulaza i višenamjenskim usisnicima zraka. Kao i kod ostalih Airbusovih vojnih helikoptera tipa H145M i H125M, H225M može biti opremljen jedinstvenim i fleksibilnim oružanim sustavom HForce te tvrtke, dizajniranim da zadovolji zahtjeve obrambenih agencija koje traže sposobnosti lakih napada za nadopunu postojeće flote specijaliziranih jurišnih helikoptera.

Riječ je o najnovijoj generaciji Airbusova oružanog sustava. Modularan i inkrementalan, HForce nudi širok raspon modernog oružja i jednostavan je za rukovanje, a može se pohvaliti i razinom točnosti ciljanja, prije rezerviranoj za vrhunske jurišne helikoptere. HForce pokriva cijeli operativni spektar izviđačkih i obavještajnih zadaća, dubinskih operacija, misija, provedbi zakona, misija zrak-zemlja za uništavanje oklopnih vozila i protivničkih snaga, potom onih za vatrenu potporu vlastitim snagama, evakuaciju ranjenih i jurišno-desantnih napada na razne instalacije.

Uz to, Caracal putem HForcea može djelovati zrak-zrak, odnosno gađati protivničke letjelice, ali i sudjelovati u jurišnim misijama u borbi protiv terorizma i piratstva. Četiri paketa nude kupcima izbor naoružanja za proširenje sposobnosti helikoptera, počevši od balističkog oružja do upotrebe navođenog streljiva s ispaljivanjem kroz elektrooptički sustav (EOS) ili ciljnik na kacigi (HMSD).

HForce se sastoji od središnje jezgrene jedinice za proračun paljbe, monokularnog ciljnika te prikaza na kacigi za ciljanje pilota i topnika i balističku paljbu, kao i elektrooptičkog sustava za identifikaciju mete i paljbu. Helikopter se može naoružati strojnicom kalibra 12,7 milimetara, topom kalibra 20 milimetara te laserski vođenim projektilima zrak-zemlja i zrak-zrak kalibra 68 i 70 milimetara.