Visoki zapovjednik njemačke ratne mornarice tvrdi da su njihovi brodovi sabotirani, a implicirao je da iza toga stoje Rusi
Viceadmiral Jan Christian Kaack, inspektor njemačke ratne mornarice, ovaj je tjedan rekao da je nekoliko ratnih brodova sabotirano, odnosno da je 'šteta zahvatila više od jedne jedinice'. Također je dodao da je bilo pokušaja upada u njemačke mornaričke baze s mora i kopna te je govorio o pokušajima prilaska uniformiranom osoblju dok su išli kući, piše Business Insider.
Prst uperen na Rusiju
Kaack nije iznosio više detalja o pokušajima sabotaže niti je izričito rekao tko stoji iza toga, ali je tijekom razgovora s novinarima prst uperio na Rusiju, govoreći o prijetnjama koje dolaze iz te zemlje.
'Veća je opasnost od rastuće prijetnje iz Rusije početkom 2025. nego što je bila prije dvije godine', rekao je. Njegove izjave uslijedile su nedugo nakon izvještaja koji je u ponedjeljak objavio lokalni list Süddeutsche Zeitung, u kojem se navodi da policija istražuje incident u brodogradilištu u Hamburgu, u kojem je nekoliko desetaka kilograma metalnih strugotina ubačeno u motor korvete.
U zajedničkom izvješću televizijskih postaja WDR i NDR navodi se da je korveta potpuno novi brod pod nazivom Emden, koji čeka isporuku njemačkoj vojsci, a planirano je njegovo raspoređivanje u Baltičkom moru. Süddeutsche Zeitung pisao je da bi strugotine, da nisu otkrivene tijekom inspekcije, napravile značajnu štetu na njemu.
Niz sabotaža u posljednje dvije godine
Njemačka je već otprije u stanju pripravnosti zbog više pokušaja sabotaža u posljednje dvije godine, od zapaljenja paketa u avionu i požara u tvornici streljiva u Berlinu, preko upada u vojarnu i sumnje u kontaminaciju pitke vode, do dronova koji su u više navrata tijekom siječnja letjeli iznad njemačke baze u Schwesingu, a u kojoj se, osim njemačkih, obučavaju ukrajinski vojnici na protuzračnim sustavima Patriot. Također je, krajem siječnja, njemačku tvornicu streljiva u Španjolskoj pogodila eksplozija u kojoj je ozlijeđeno šest radnika.
Njemačke su vlasti više puta sugerirale da je Rusija glavni osumnjičenik, ali još uvijek istražuju mnoge od ovih slučajeva. Ukrajinski saveznici optužili su Ruse za vođenje 'hibridnog rata' protiv Zapada, s izvješćima o pokušaju atentata na izvršnog direktora vojne tvrtke Rheinmetall, koja proizvodi oružje za Ukrajinu, i procjenama da su naftni tankeri povezani s Rusijom oštetili podvodne infrastrukturne kabele u Baltičkom moru.