Njemačka planira goleme investicije u svoju vojsku kako bi ponovno postala sposobna za ratovanje. No izazovi su brojni – od problema s infrastrukturom i osobljem do sporih isporuka vojne opreme i municije
Iako još nije službeno formirana, nova njemačka vlada već je jasno odredila jedan od svojih glavnih prioriteta – masovna ulaganja u obranu. Izgledni budući kancelar Friedrich Merz (CDU) najavio je da će Njemačka uložiti u vojsku onoliko novca koliko bude potrebno kako bi Bundeswehr ponovno postao sposobna borbena sila.
Da bi se ostvario taj cilj, demokršćani (CDU/CSU) i socijaldemokrati (SPD) već su pokrenuli golem financijski paket i ukinuli ustavnu kočnicu duga. No što njemačkoj vojsci najviše nedostaje? DW je izdvojio ključne probleme i planirana rješenja.
Trošna infrastruktura
Bundeswehr koristi oko 1500 vojnih objekata diljem Njemačke, a dugogodišnje zanemarivanje ulaganja sada dolazi na naplatu. Povjerenica Bundestaga za oružane snage, Eva Högl, u svom godišnjem izvješću za 2024. godinu upozorila je na katastrofalno stanje mnogih vojarni. Kao primjer navela je vojarnu Südpfalz u Germersheimu, u kojoj su prisutni plijesan, uz oštećenja od vode i propadajuće zidove.
Prema procjenama, za obnovu cjelokupne infrastrukture Bundeswehra potrebno je oko 67 milijardi eura.
Trenutno u njemu služi oko 182.000 vojnika, no cilj ministarstva obrane je dosegnuti brojku od 203.000. Ipak, privlačenje novih postaje sve veći izazov – svaki četvrti vojnik u nastajanju odustane tijekom prvih šest mjeseci službe.
Kako bi se riješio problem, razmatra se čak i ponovno uvođenje obveznog vojnog roka, ukinutog 2011. No to bi zahtijevalo velika ulaganja u infrastrukturu i obuku.
Zastarjela vojna oprema: Što se sve nabavlja?
Nakon završetka Hladnog rata, Njemačka je znatno smanjila ulaganja u vojnu opremu, a posljedice su danas vidljive. Iako je poseban fond od 100 milijardi eura odobren nakon početka rata u Ukrajini pomogao u nabavi moderne opreme, Bundeswehr je i dalje daleko od pune operativne spremnosti.
Fokus je ponovno na nacionalnoj i savezničkoj obrani. Njemačko ratno zrakoplovstvo dobiva 35 borbenih zrakoplova F-35 američkog proizvođača Lockheed Martin, čime će zamijeniti zastarjele lovce Tornado iz 1980-ih. Sama ta nabava košta više od osam milijardi eura, a kupuje se i 60 teških transportnih helikoptera CH-47 od Boeinga.
Mornarica će dobiti nove fregate, podmornice i pomorske izviđačke avione P8 Poseidon. Kopnena vojska planira uvođenje najsuvremenijeg tenka na svijetu, modela Leopard 2A8, dok će stari borbeni oklopnjak Marder zamijeniti moderna Puma.
Posebno su hitno potrebni sustavi protuzračne obrane, što je u prošlosti ozbiljno zanemareno. Kombinacija više sustava presretanja, uključujući Patriot i IRIS-T, trebala bi u budućnosti zaštititi Njemačku od napada iz zraka.
Ipak, problem ostaje dug vremenski rok isporuke – za proizvodnju podmornica potrebno je do osam godina, za fregate šest, a za tenkove i haubice oko dvije i pol godine.
Nedostaje borbenih dronova
Njemačka vojska raspolaže izviđačkim dronovima, ali joj nedostaju borbeni modeli. Trenutno ima samo pet letjelica Heron TP koje mogu nositi oružje. No nabava novih otežana je sporom birokracijom i brzim razvojem tehnologije.
Bundeswehr također nema adekvatnu zaštitu od neprijateljskih dronova, iako su u posljednje vrijeme zabilježeni brojni sumnjivi letovi iznad vojnih objekata, što ukazuje na moguće špijunske aktivnosti.
Suočavaju se i s ozbiljnim nedostatkom streljiva. Velike količine poslane su Ukrajini, uključujući 427.000 komada topničke municije kalibra 155 milimetara. Kako bi obnovila rezerve, Njemačka je od tvrtke Rheinmetall naručila streljivo u vrijednosti od 8,5 milijardi eura, no proizvodnja se još mora povećati.
Jedan od najambicioznijih projekata je trajno stacioniranje 5000 njemačkih vojnika u Litvi do 2027. godine, što će znatno ojačati istočnu granicu NATO-a. No financiranje tog rasporeda snaga još nije u potpunosti osigurano.