'tjeskoba raste'

Zemlja na rubu Europe se priprema za eskalaciju: Građani se sami prijavljuju u vojsku

06.04.2025 u 23:02

Bionic
Reading

Iako Poljska izdvaja najviše sredstava za obranu u NATO-u te planira udvostručiti broj vojnika, činjenica da izravno graniči s Rusijom, Bjelorusijom i Ukrajinom, navodi građane da se sami prijavljuju na dobrovoljne treninge, gdje uče osnovne vještine obrane

Rusija je tijekom nedjelje izvodila napade u Ukrajini. Konačno rješenje mirovnih pregovora još nije na vidiku, a njemački obavještajci tvrde da se Rusi spremaju za dugotrajni rat.

S druge strane, Europa se nastavlja naoružavati. Usuglašen je plan kojim bi se trebalo izdvojiti 800 milijardi eura za naoružavanje i jačanje vojne industrije. Najdalje je u cijelom procesu otišla Poljska, koja po BDP-u za oružje izdvaja više i od SAD-a.

'Iza naših leđa stoji neka opasnost'

Ondje se ništa ne prepušta slučaju. Dok Moskva šalje pozive za mobilizaciju dodatnih milijun i pol ljudi, u Varšavi se građani bez imalo vojnog iskustva sami prijavljuju na tečajeve koje organizira vojska. 

'Tjeskoba raste. Imam osjećaj kao da iza naših leđa stoji neka opasnost. Ako Poljska i ne bude napadnuta, ali budu baltičke zemlje, Poljska će biti uključena', govori za Dnevnik.hr administratorica Katarzyna Swiatek.

Poljska vojska najmnogoljudnija je u europskom dijelu NATO-a, iako je nekoliko puta manja od ukrajinske i ruske. Plan tamošnje vlade je udvostručiti kadar, tako da stalno ima pola milijuna ljudi pod oružjem. Računaju i na pričuvni sastav od milijun osposobljenih osoba. 

'Postići ćemo sposobnost da obučavamo 100 tisuća volontera u jednoj godini, 2027. Uvjeren sam da volontera neće nedostajati', tvrdi poljski premijer Donald Tusk.

Izravna prijetnja

Tusk smatra da može postići te rezultate bez ponovnog uvođenja vojnog roka. Treninge, odnosno kratku obuku za građane organizira poljsko ministarstvo obrane. 

'Poljskoj prisutnost vatrenog oružja nije normalna stvar. Nemaju ga svi kod kuće, niti idu na streljanu. Stoga ovdje imamo mogućnost podučavati ljude osnovnim vještinama', izjavio je Jakub Jura, časnik za kadete.

Zagovornici ovih metoda tvrde da Poljska, za razliku od drugih europskih zemalja nema tampon zonu, već izravno graniči s Rusijom, Bjelorusijom i Ukrajinom koja je pod stalnim napadima.