poseban sonar

Nova ruska podmornica mijenja pravila igre: S ovim sustavom nadmašujemo Amerikance

11.11.2024 u 22:56

Bionic
Reading

Ruska mornarica posljednjih je godina poduzela značajne korake kako bi poboljšala svoje podmorničke kapacitete, a nuklearne podmornice klase Borej predstavljaju vrhunac tih napora. Ove podmornice opremljene su najnovijim sonar sustavom Irtysh-Amphora-B-055, za koji ruski stručnjaci tvrde da nadmašuje sposobnosti čak i najnaprednijih američkih podmornica, kao što su one iz klase Ohio i Virginia

Zbog ove kombinacije sofisticiranog sonarnog sustava i naprednog naoružanja, Borej podmornice ne samo da osiguravaju stratešku prednost, već potencijalno redefiniraju podmorničku tehnologiju u svijetu.

Sonarni sustav nove generacije: Irtysh-Amphora-B-055

Ključna karakteristika podmornica klase Borej je njihov napredni sonar sustav Irtysh-Amphora-B-055, za koji ruski stručnjaci tvrde da pruža veću situacijsku svjesnost nego što to mogu američke podmornice. Ovaj sonar, sastavljen od glavne hidroakustične antene 'Amphora', bočnih antena i vučenih antena, koristi digitalnu obradu signala kako bi detektirao smjer zvuka, tražio eho i klasificirao ciljeve. Time omogućuje posadi da u realnom vremenu prati najmanje trideset ciljeva istovremeno.

Prema informacijama iz ruskih izvora, domet otkrivanja ovog sonara nadmašuje onaj američkih podmornica za otprilike 100 kilometara, što ruskim podmornicama daje prednost u ranom otkrivanju i potencijalnom reagiranju na prijetnje. Iako američka mornarica još nije dala službeni komentar na ove tvrdnje, ruski izvori smatraju da ovo nije samo tehnološki, već i strateški napredak.

Specijalizirane sposobnosti za arktičke operacije

Jedna od posebnosti sustava Irtysh-Amphora-B-055 jest njegova sposobnost sudjelovanja u specifičnim arktičkim operacijama. Ovaj sonar omogućuje mjerenje debljine leda i prepoznavanje polinja, vodenih površina okruženih ledom, koje su ključne za lansiranje projektila ili izranjanje podmornice u arktičkim uvjetima.

Ove sposobnosti osiguravaju da podmornice klase Borej mogu učinkovito djelovati u hladnim uvjetima i u područjima koja su inače teško dostupna, pišu američki mediji.

Naoružanje i obrambeni kapaciteti

Osim sofisticiranog sonara, podmornice klase Borei imaju mogućnost nošenja naprednih balističkih projektila Bulava. Prva generacija Borej podmornica može nositi do šesnaest projektila, dok najnovija klasa Borej-A može nositi dvadeset.

  • +11
Podmornica klase Borej Izvor: Profimedia / Autor: Oleg Kuleshov / TASS / Profimedia

Projektili Bulava predstavljaju ključni element ruske nuklearne strategije, a svaki od njih može nositi između šest i deset neovisno ciljajućih nuklearnih bojevih glava. S dometom od 8.000 do 8.800 kilometara, projektili Bulava osiguravaju ruskoj mornarici sposobnost odvraćanja i projekciju moći na velikim udaljenostima.

Osim strateških projektila, ove podmornice opremljene su i protubrodskim projektilima s dometom od gotovo trideset milja, što im omogućuje obranu od neprijateljskih plovila.

Propulzija i tehničke karakteristike

Borei podmornice pokreće nuklearni reaktor OK-650 i parna turbina, a klasa Borej prva je ruska podmornica koja koristi sustav propulzije s mlaznom pumpom. Ovaj inovativni pogonski sustav omogućava učinkovitije kretanje podmornice i smanjuje mogućnost otkrivanja. Podmornice klase Borej dugačke su 170 metara, s kapacitetom posade od 107 članova.

Izvor: tportal.hr

Dizajnirane su u birou za dizajn morske opreme Rubin, a izgrađene u poznatom brodogradilištu Sevmash, koje ima dugu povijest u razvoju sovjetskih i ruskih podmornica.

Povijesni razvoj i uvođenje u službu

Projekt Borej započet je sredinom 1990-ih, samo nekoliko godina nakon raspada Sovjetskog Saveza. Prva podmornica klase Borej, 'Jurij Dolgorukij' ušla je u aktivnu službu tek 2013. godine, nakon dugog razdoblja razvoja i testiranja.

Do danas, Rusija ima četiri podmornice klase Borej u aktivnoj službi, uključujući najnoviju podmornicu uvedenu 2020. godine.