Posljednjih mjeseci sve više nezaposlenih Hrvata stiže u njezine velike gradove, počevši od Berlina, Münchena, Frankfura, Stuttgarta, Kölna, pa do manjih industrijskih centara poput Mannheima, Ludwigshafena, gdje novi hrvatski gastarbajteri tiho pristižu kod svojih rođaka, prijatelja i poznanika, a zatim kreću u potragu za radnim dozvolama, poslom i stanom
Jedna od njih je i Siščanka Danijela Bičanić (36), nova hrvatska gastarbajterica u Frankfurtu, koja inače radi kao primalja u sisačkoj bolnici. 'Kao primalja radim već 16 godina i zaposlena sam u sisačkoj bolnici. Uzdržavam dvoje djece i prisiljena sam na odlazak u Njemačku, prije svega radi bolje zarade, da mogu prehraniti svoju obitelj i dostojanstveno živjeti. Završila sam i višu školu za primalje, ali sve to nije dovoljno da bi čovjek mogao pristojno živjeti od svojeg posla, bez obzira na to što radi danonoćno u tri smjene. U svojoj sam bolnici uzela godinu dana neplaćenog odmora i krenula u potragu za poslom kod prijateljice u Frankfurt, te sada u Njemačkoj sređujem papire i tražim poslodavca.
Problem mi je trenutno njemački jezik. Njemačke su bolnice znatno pooštrile kriterije, pa svi gastarbajteri trebaju jako dobro govoriti jezik i sada više nema mogućnosti natucanja, nego trebati položiti ispit znanja njemačkog jezika na Goetheovu institutu, a to za početnike nije baš jednostavno. Vjerujem da ću nakon svega uspjeti dostići potrebnu razinu znanja njemačkog jezika, jer to mi je sada jedina prepreka da odmah dobijem posao. Zahvalna sam našim ljudima koji me savjetuju i pomažu mi da jednostavnije i brže dođem do posla', optimistično je za Slobodnu Dalmaciju rekla Danijela.
'Ako uspijem, a vjerujem da hoću, više se nikada ne bih vratila u Hrvatsku. Planiram ovdje odmah dovesti svoje dvoje djece i osigurati im sretniju budućnost', odlučna je.
Ilija Peran, dugogodišnji radnik njemačkog Caritasa, a sada djelatnik tvrtke 'Šojat' u centru Mannheima, koji svakodnevno našim ljudima pruža razne informativne usluge, kaže: 'Ugodno sam iznenađen što u Mannheim već svakodnevno dolaze novi nepoznati mladi ljudi iz Hrvatske u potrazi za poslom. Vidim ih svake nedjelje i u crkvi, gdje se okupljaju, traže nova poznanstva i veze za posao. Slobodno se može kazati da je novi iseljenički val, nakon onog izbjegličkog devedesetih godina, opet zapljusnuo Njemačku. Budući da sam dugogodišnji socijalni radnik njemačkog Caritasa u ovom gradu, obraćaju mi se sa zamolbom da ih uputim na nadležne adrese gdje mogu ostvariti svoja prava, ishoditi radne dozvole, pronaći jeftin smještaj i tvrtke koje će ih zaposliti'.
Više pročitajte ovdje