rezolucija o ukrajini

Novi sukob državnog vrha, iz Vlade tvrde: Milanović odbija suradnju

24.02.2025 u 17:25

Bionic
Reading

Vlada RH odgovorila je na priopćenje iz Ureda predsjednika RH Zorana Milanovića o tome kako predsjednika države nitko nije konzultirao oko hrvatske potpore rezoluciji UN-a o Ukrajini

Priopćenje Vladinog Ureda za odnose s javnošću donosimo u nastavku:

'U vezi s priopćenjem Ureda predsjednika Republike koje je danas upućeno medijima, u potpunosti odbacujemo neistinite tvrdnje koje su u njemu iznesene.

Nakon što su u noći od petka na subotu Sjedinjene Američke Države predložile svoju rezoluciju o Ukrajini, uz već postojeću ukrajinsku koju su prethodno podržale niz drugih država, uključujući sve države članice Europske unije, predsjednik Vlade Andrej Plenković je u subotu, 22. veljače, sazvao sastanak s pojedinim članovima Vlade i suradnicima radi zauzimanja načelnog stava Vlade oko usvajanja rezolucija na temu Ukrajine u Ujedinjenim narodima, u povodu 3. godišnjice ruske invazije.

Po završetku sastanka u subotu poslijepodne, savjetnik za vanjsku politiku predsjednika Vlade Dino Mihanović upoznao je vanjskopolitičkog savjetnika predsjednika Republike Nevena Pelicarića s načelnim prijedlogom stajališta Vlade kako bi se potom, zajedno s predsjednikom Republike, formulirao usuglašeni stav Republike Hrvatske i poslala jedinstvena instrukcija Stalnoj misiji RH pri UN-u o glasovanju o rezolucijama.

Andrej Plenković na sigurnosnoj konferenciji u Münchenu
  • Andrej Plenković na sigurnosnoj konferenciji u Münchenu
  • Andrej Plenković na sigurnosnoj konferenciji u Münchenu
  • Andrej Plenković na sigurnosnoj konferenciji u Münchenu
  • Andrej Plenković na sigurnosnoj konferenciji u Münchenu
  • Andrej Plenković na sigurnosnoj konferenciji u Münchenu
Ilustrativna galerija/Andrej Plenković na sigurnosnoj konferenciji u Münchenu Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Vlada Republike Hrvatske

Od tada su prošla dva dana tijekom kojih nisu zaprimljeni nikakvi konkretni prijedlozi iz Ureda predsjednika Republike, već samo ''Hvala na informaciji, primili smo na znanje''.

Navodima u priopćenju Ureda predsjednika Republike, prema kojem "prije nego što je zauzela svoj stav o spomenutim rezolucijama, Vlada RH o tom stavu nije se konzultirala s Predsjednikom Republike" pokušava se javnosti podmetnuti teza da bi se Vlada u formiranju svojih stavova trebala prethodno konzultirati s predsjednikom Republike, što je nelogično. Naprotiv, usuglašen stav Republike Hrvatske postiže se tako da se prethodno formulirani prijedlozi stava Vlade i predsjednika Republike nastoje uskladiti. I upravo je na taj način Vlada i postupila prema predsjedniku Republike.

Umjesto provođenja konzultacija s Vladom i zajedničkog usklađivanja vanjskopolitičkih stavova, Zoran Milanović i ovaj put, suprotno svojim najavama u medijskom prostoru, odbija suradnju s Vladom', proučuju iz Vlade.