Trenutno je u Hrvatskoj 178 komunalnih tvrtki koje se bave javnom vodoopskbom i odvodnjom, što je prevelik broj, previše su fragmentirane i nisu spremne za veliki investicijski ciklus, od čak 4,5 milijardi eura u idućem razdoblju, zbog čega je nužno njihovo okrupnjavanje te se predviđa da ih bude 19, istaknuo je danas pomoćnik ministra poljoprivrede Dražen Kurečić
Okrupnjavanje i konsolidacija vodnokomunalnog sektora u konačnici će rezultirati nižom cijenom vodnih usluga, kazao je Kurečić u povodu današnjeg objavljivanja nacrta prijedloga uredbe o uslužnim područjima čime Ministarstvo poljoprivrede započinje dvotjednu javnu raspravu o tom prijedlogu.
Kako je pojasnio, uspostavom uslužnih područja osiguralo bi se tehničko i tehnološko jedinstvo građevina javne vodoopskrbe i odvodnje od izvorišta do krajnjega korisnika i od mjesta ispuštanja do prirodnoga prijamnika, veći stupanj učinkovitosti, ekonomičnosti poslovanja i socijalne prihvatljivosti cijena vodnih usluga.
Okrupnjavanje i konsolidacija vodnokomunalnog sektora u konačnici će rezultirati nižom cijenom vodnih usluga, ustvrdio je.
Naveo je kako je u Hrvatskoj trenutačno 178 komunalnih tvrtki koje se bave javnom vodoopskbom i odvodnjom, što je prevelik broj, previše su fragmentirane i nisu spremne za izazove koji nas očekuju, a to je privlačenje sredstava kroz EU fondove. Naime, Hrvatska ima obvezu u idućih deset godina provesti javne infrastrukturne radove u vrijednosti 4,5 milijardi eura
Taj veliki investicijski ciklus neće biti moguć bez okrupnjavanja komunalnih tvrtki, kazao je Kurećić te dodao kako se prijedlog, koji sada ide na javnu raspravu, bazira na 19 uslužnih područja na kojima bi bio po jedan operater koji bi se bavio vodoopskrbom i odvodnjom.
Na taj bi se način, kako je rekao, broj komunalnih tvrtki smanjio sa sadašnjih 178 na 19
To znači da bi na jednom uslužnom području bila jedinstvena cijena za sve građane, a razlike koje su trenutno značajne u Hrvatskoj, uveliko bi se smanjile i cijene bi bile puno ujednačenije, istaknuo je.
Okrupnjavanjem pružatelja komunalnih usluga stvorit će se jake tvrtke koje će moći raditi i voditi projekte, aplicirati za njih i apsorbirati sredstva koja su namijenjena za taj dio izgradnje komunalne infrastrukture.
Riječ je o sredstvima u iznosu od 4,5 milijardi eura, od čega se očekuje 3 milijarde eura bespovratnih sredstava iz EU fondova, a ostalo iz državnog proračuna.
Benefit je na kraju niža cijena za sve građane Hravtske, istaknuo je Kurečić