Premijer Andrej Plenković sa suradnicima u subotu je polaganjem lovorovog vijenca na spomen-ploču na zgradi Vlade obilježio 32. obljetnicu raketiranja Banskih dvora te naglasio da je politika Vlade politika eurointegracije, slijed politike koja je započela 1990. godine.
Podsjetio je da su na današnji dan 1991. dva Miga-29 tadašnje JNA bombardirali i raketirali Banske dvore.
U zgradi su u tom su trenutku bili prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman, predsjednik Predsjedništva tadašnje Jugoslavije Stjepan Mesić i premijer Jugoslavije – Ante Marković kao i drugi suradnici, među njima i Zdravka Bušić koja je i danas bila na obilježavanju.
Prilikom raketiranja jedna je osoba poginula te nekoliko ranjeno, a Plenković je naglasio kako je to raketiranje bilo pokušaj da se likvidira prije svega predsjednik Tuđman, ali i cijelo hrvatsko tadašnje vodstvo, pa i predstavnici Hrvatske u tijelima Jugoslavije, što bi zasigurno značilo veliku političku destabilizaciju Hrvatske.
Željeli su time napraviti prekretnicu u procesu agresije koja je tada trajala već nekoliko mjeseci, rekao je Plenković te podsjetio da je dan nakon raketiranja Hrvatski sabor donio ključne odluke o definitivnom prestanku svih veza s bivšom državom.
"Važno je da se tih trenutaka prisjetimo, da se prisjetimo hrvatskih branitelja i svih onih koji su dali svoju život za Hrvatsku. Dali sve što su imali da bismo danas živjeli u demokraciji, u slobodi, u zemlji koja je duboko integrirano i u Sjeverno-atlantski savez i EU", naglasio je.
Stoga su, dodao je, i potezi Vlade proteklih godina (ulazak u schengenski prostor i u europodručje, da Hrvatska bude dio Europskog stabilizacijskog mehanizma), u biti slijed politike koja je započela još 1990. godine kada je predsjednik Tuđman u Saboru u svom inauguralnom govori označio europske integracije Hrvatske kao strateški cilj zemlje.
Kreditni rejting: Potvrda da smo na pravom putu
Plenković se referirao i na noćašnje izviješće agencije Fitch koja je, kao druga od tri bonitetne svjetske agencije "u samo proteklih nekoliko tjedana" dala Hrvatskoj potvrdu do sada najvišeg investicijskog rejtinga koji Hrvatska ima (BBB+) i pritom promijenila izglede iz stabilnih u pozitivne
Rekao je kako je Hrvatska sada, i po toj agenciji, nadomak zadnje stepenice nakon koje "slijedi slovo A". I ovo izvješće, kao i ono S&P-a prije nekoliko tjedana ohrabruje, potvrđuje da smo na pravom putu, rekao je.
"A kad imate slovo A na kreditnom rejtingu zemlje, onda ste zaista među onima koji su najbolji, najuređeniji, najstabilniji, najpredvidljiviji i gdje postoji gospodarski rast", istaknuo je.
Posebno ga iz izvješća Fitcha veseli, dodao je, njihov osvrt na političku stabilnost, stabilnost institucija, činjenicu da je Hrvatska ostvarila kontinuirani gospodarski rast proteklih niz kvartala, da je Fitchova procjena rasta BDP-a u ovoj godini 2,7 posto te da, kako je istaknuo, i oni vide da Hrvatska agilno koristi sredstva koja su joj na raspolaganju iz fonda NextGenerationEU, provodeći svoj Nacionalni plan oporavka i otpornosti (NPOO).