Zakon o grobljima, distribucija tiska, kao i odgovor na SDP-ovu inicijativu za smjenu glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića samo su neke od tema današnje sjednice Vlade, na kojoj se uvodno obratio premijer Andrej Plenković
Plenković se na početku zahvalio ministrima na organizacije obljetnice akcije Plitvice i pogibije Josipa Jovića.
Ponovno je govorio o inflaciji kazavši da očekuje da se u 2025. ona stabilizira na 2,7 posto. 'Apeliramo na mudrost i umjerenost u formiranju cijena', kazao je premijer.
Ohrabruje da je industrija proizvodnja porasla treći mjesec za redom, dodao je Plenković.
'Danas su sve oči uprte u odluku predsjednika Trumpa, gdje je najavljeno uvođenje carina, pa i Europskoj uniji. Dodatna carina je 20 posto od čega su izuzuti samo neki proizvodi', kazao je premijer Plenković podsjetivši da je već ranije uvedena carina od 25 posto na čelik, aluminij i automobile.
'Jedna trećina globalne trgovine odlazi na trgovinu između SAD-a i EU. Očekivanja su da će carine negativno utjecati na konkurentnost gospodarstva s obje strane, smatramo da se otvorena pitanja trebaju riješavati kroz dijalog. Mi smo obavili konzultacije tijekom vikenda. Govoreći o potencijalnom utjecaju mjera na hrvatskog gospodarstvo... na uvoz je potrošeno 800 milijuna eura, a izvoz također oko 800 milijuna eura. Postoje određeni proizvodi koji su nam od posebnog interesa. U daljnjim razgovorima o protumjerama vodit ćemo računa o hrvatskim interesima. U ovom trenutku sve naše službe prate moguće posljedice ove odluke. Riječ je o oduci koja će imati više utjecaja globalno nego što će ugroziti hrvatsko gospodarstvo, ali uvijek ima taj element lančane reakcije', kazao je Plenković.
Uskoro uklanjanje grobnih spomenika s četničkim obilježjima
Vlada je u saborsku proceduru uputila Zakon o grobljima, koji će donijeti preciznija pravila o posipanju pepela pokojnika i omogućiti učinkovitije upravljanje grobnim mjestima.
Novi Zakon o grobljima predviđa i uklanjanje spomenika koji veličaju srpsku agresiju na Hrvatsku te bi oni trebali biti uklonjeni u roku od 30 dana od njegova stupanja na snagu. Radi se, između ostalog, o uklanjanju spomenika s četničkim obilježjima, na čemu je inzistirao Domovinski pokret.
'Jedan od dodatnih razloga za donošenje zakona je činjenica da su nakon okupacije u Domovinskom ratu na bivšim okupiranim područjima ostali grobovi na čijim su spomenicima bili upisani neprijemereni nazivi koji su protivni ustavno-pravnom poretku', kazao je ministar Branko Bačić, dodavši da će se zakonom propisati način uklanjanja takvih spomenika.
Također, predviđeno je uklanjanje spomenika koji vrijeđaju vjerske, moralne ili nacionalne osjećaje, a ako sami korisnici grobnih mjesta ne učine to u zakonskom roku, bili bi uklonjeni putem trećih osoba. Ako vlasnik groba, na kojem se nalazi takav spomenik, ne ukloni ga, prijeti mu i kazna od 1000 do 5000 eura.
Osim spomenutog, novi zakon predviđa da se posmrtni ostaci mogu dublje spustiti nakon proteka 10 godina od ukopa za grob i 20 godina za grobnicu, ali pritom moraju biti ostvareni i drugi uvjeti, primjerice da se tijelo u dovoljnoj mjeri razgradilo. Naravno, odnosi se to na grobna mjesta na kojima je tehnički moguće sahraniti umrlu osobu bez otvaranja groba u mirovanju. Predviđen je i kraći period za mogućnost premještanje groblja - ako je to potrebno - na 30 godina, umjesto dosadašnjih 100 godina, no ako je to potrebno radi izgradnje građevine ili izvođenja radova u interesu Republike Hrvatske, groblje se može premjestiti i za 10 godina.
Distribucija tiska kao nacionalno pitanje
Uz to Vlada je donijela odluku o određivanju usluge distribucije tiska na području Republike Hrvatske uslugom od općeg gospodarskog interesa.
'Zajedno s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture u okviru radne skupine pripremali smo ovu odluku. Ona je preduvjet kako bi se mogao raspisati javni natječaj za sufinanciranje distribucije tiska', kazala je ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek.
'Distribucija tiskanih medija će se definirati kao usluga od općeg javnog interesa', dodala je. 'Ovo će doprinijeti daljenjem poticanju profesionalnog novinarstva i nadamo se da ćemo osigurati budućnost tiskanih medija, očuvati radna mjesta i omogućiti građanima pravo na informiranje', dodala je.
Podsjetimo, Vlada se na ovaj korak odlučila nakon što je Tisak krajem studenog odlučio raskinuti ugovor s Udrugom novinskih izdavača o distribuciji tiskanih medija. Osnovana je Međuresorna radna skupina za utvrđivanje potrebe javnog financiranja distribucije tiska kao usluge od općeg gospodarskog interesa, koja bi trebala osmisliti model distribucije i odrediti distributera.
Ništa od opoziva Turudića
Vlada je na sjednici amenovala i odgovor na SDP-ovu inicijativu za postupak razrješenja glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića.
Plenković je tu inicijativu jučer nazvao 'zastrašujućom' i 'besprizornom', ocijenivši da je riječ o instrumentaliziranju i politiziranju s represivnim segmentom DORH-a.
'Saboru nije data ovlast da pokreće proceduru smjenjivanja glavnog državnog odvjetnika. Oni u toj svojoj papazijaniji od nekoliko stranica imaju insinuacije, neistine, neprovjerene informacije, političke komentare, jedno kupusarenje ničega, da bi oni iz takve papazijanije tražili da sada Vlada, impresionirana njihovim vrhunskim pravnim znanjima, eventualno nešto pokrene. Pa malo sutra', poručio je jučer Plenković.