rijeka

Od subote izdvojeni punkt za kontakt sa suspektnima na koronavirus

19.03.2020 u 13:48

Bionic
Reading

Od ove subote u Rijeci će djelovati izdvojeni punkt za kontakt s osobama kod kojih postoji sumnja na zarazu koronavirusom, najavila je u četvrtak pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo Primorsko-goranske županije Đulija Malatestinić

Na konferenciji za novinare županijskog Stožera civilne zaštite Malestinić je rekla da će se, u šatoru uz zgradu u kojoj djeluju Nastavni zavod za javno zdravstvo i Dom zdravlja, u suradnji ovih dviju institucija savjetovati i pregledavati osobe koje stignu uz sumnju da su zaražene.

Dodala je da će šator biti dodatno opremljen pregradom od pleksiglasa s ciljem zaštite zdravstvenog osoblja. Osigurat će se zasebni koridori za pristup osobama koje dolaze do šatora, u kojemu će biti specijalist epidemiolog i medicinska sestra prvostupnica svakodnevno od 8 do 20 sati.

Uz savjetodavni dio posla, liječnici će prema potrebi uzimati uzorke od osoba na pregledu te ih prosljeđivati na testiranje u zgradu Nastavnog zavoda, gdje će tada početi djelovati laboratorij za testiranje.

Na riječkom području trenutno 14 zaraženih

Ravnatelj županijskog Doma zdravlja Vladimir Mozetič rekao je kako je sada na širem području Rijeke sada 14 oboljelih osoba, a u srijedu je na testiranje u Zagreb poslano sedam novih uzoraka.

Kazao je da ordinacije obiteljskih liječnika, dentalne medicine i druge koje djeluju u sklopu primarne zdravstvene zaštite u okviru Doma zdravlja nastavljaju s radom, ali uz što manji prijem pacijenata.

Pacijenti se upućuju da kontaktiraju liječnike telefonski ili elektroničkom poštom, da dolaze samo iznimno i uz dogovor. Te mjere su na snazi nekoliko dana te se dolazak pacijenata u ordinacije smanjio za 90 posto, rekao je Mozetič. Svi redovni pregledi specijalističko-konzilijarne djelatnosti Doma zdravlja odgođeni su, a ordinacije i dalje djeluju za hitne i neodgodive slučajeve.

Od subote se uvodi još jedna telefonska linija (091/251-8215) za sve informacije osobama koje sumnjaju da su zaražene koronavirusom, nakon što su se javile svom obiteljskom liječniku ili u vremenu dok njihov obiteljski liječnik ne radi.

Ravnatelj Nastavnog zavoda Vladimir Mićović kazao je da će se u prvom razdoblju u Rijeci moći testirati od 20 do 30 uzoraka, a mnogo više nakon automatizacije posla koja će ubrzo uslijediti. 'Trudimo se da epidemiološka situacija ostane mirna, vrlo je važno slijediti sve kontakte oboljelih te spriječiti širenje koronavirusa među zdravstvenim osobljem', poručio je Mićović.