Kada je tog 28. ožujka Hasan Taskan bježao od policije na prosvjedima u turskoj Antaliji, nije ni mogao sanjati da će uskoro postati globalno popularan i simbol otpora. Točnije, ne Taskan, nego ono što je nosio na sebi
Već mjesec dana, otkada je u Turskoj uhićen gradonačelnik Istanbula i glavni Erdoganov protivnik Ekrem Imamoglu, ne prestaju prosvjedi u toj zemlji, a tisuće ljudi gotovo su svaku večer na ulicama. Među njima je bio i Hasan Taskan te su ga mobiteli uhvatili kako bježi od policije.
Kako je taj sasvim običan 21-godišnjak, kojemu su interesi odlazak u teretanu i stripovski junaci, odjednom postao simbol pokreta otpora Erdoganovoj vlasti? Jednostavno - navukao je kostim Pikachua, jednog od najpopularnijih Pokemona.
Snimka Pikachua kako 28. ožujka bježi od policije obišla je svijet i postala pravi hit na društvenim mrežama, no tek će se pokazati koliki je utjecaj imala njegova ideja da navuče baš taj kostim.
'Nikad nisam zamišljao da će ono što sam učinio imati takav utjecaj. Mislim da je to najviše zbog samog Pikachua', kazao je Taskan nakon što je otkriven njegov identitet u medijima.
Pikachu se poslije toga nekoliko puta pojavio na prosvjedima u Turskoj te je odmah postao hit među prosvjednicima i svi su se htjeli slikati s njim. Postao je tako vizualni simbol rastućeg bijesa protiv vlade predsjednika Erdogana.
No Pikachu nije postao samo simbol prosvjeda u Turskoj. Ubrzo se njegov lik mogao vidjeti i na drugim oporbenim prosvjedima diljem svijeta - u Parizu, Gruziji, pa čak i u Izraelu.
Prije desetak dana diljem SAD-a održani su prosvjedi protiv Donalda Trumpa, a Pikachu se ukazao i u Washingtonu, kao i u New Yorku.
Popularnost Pikachua kao simbola otpora proširila se i u naše krajeve. Prije nekoliko dana viđen je na studentskim prosvjedima u Novom Pazaru, a korisnici na društvenim mrežama šaljivo su ga preimenovali u Dinstaću, aludirajući na jedan od slogana prosvjeda.
Pojavio se u Srbiji još jednom, i to prilikom blokade RTS-a u Beogradu.
Zašto baš Pikachu?
Antropologinja Beliz Yuksel pojašnjava da je lik Pikachua prepoznatljiv među mladima, neovisno o tome iz koje zemlje dolaze i kojim jezikom govore.
'Prosvjednici su uglavnom mladi ljudi, studenti, tako da koriste ono što imaju pri ruci i, naravno, koristit će pritom elemente iz popularne kulture, s obzirom na to da su oni njezini primarni konzumenti. Kostim Pikachua možda je šala ili jednostavno praktičan način zaštite od policijskog nasilja. Čak ni prosvjednik u kostimu možda nije očekivao to koliko će njegov lik postati poznat', poručuje Yuksel za Medium.
No na stranu privlačnost pop kulture - događa se nešto puno dublje.
'Ta apsurdna situacija, u kojoj popularnog lika iz djetinjstva progoni policija, samo naglašava taj oštar kontrast između nevine igre i brutalne moći države. Taj kontrast pojačava emocionalnu i simboličku težinu trenutka, zbog čega njegove odjeke vidimo daleko od samog turskog prosvjeda', poručuje.