Odnosi Sjedinjenih Američkih Država i Izraela nakon osam godina vladavine Baracka Obame konačno su dotaknuli dno. I prije je bilo jasno da američki predsjednik ne podupire izraelsku politiku širenja židovskih naselja na palestinska područja, ali nerazumijevanje dviju strana kulminiralo je posljednjih dana
Govor američkog državnog tajnika John Kerryja u kojem je upozorio da je ugroženo rješenje izraelsko-palestinskog sukoba s dvije države te je istaknuo kako SAD ne može ostati postrani dok nasilje i izraelsko naseljavanje riskira potkopavanje mira izazvalo je sablazan u Izraelu.
Izraelci čekaju da Obama odstupi s funkcije te od novog predsjednika Donalda Trumpa, koji stupa na dužnost 20. siječnja, očekuju povlašteniji tretman. Trump je na svom Twitteru u srijedu osudio Obaminu administraciju zbog nedavnog glasovanja u Vijeću sigurnosti o rezoluciji protiv Izraela koju je SAD omogućio jer se suzdržao i nije uložio veto te zbog nuklearnog sporazuma s Iranom od prošle godine.
not anymore. The beginning of the end was the horrible Iran deal, and now this (U.N.)! Stay strong Israel, January 20th is fast approaching!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 28, 2016
'Ne možemo i dalje dopuštati da se prema Izraelu odnose s takvim prezirom i nepoštovanjem. Nekoć su imali velikog prijatelja u SAD-u, ali to više nije tako', napisao je novi američki predsjednik u jednoj od svojih objava.
'Ostani snažan, Izraele, 20. siječnja se ubrzano približava!' zaključio je Trump. Izabrani američki predsjednik otvoreno je lobirao protiv nedavne rezolucije UN-a kojom se osuđuje izraelsko naseljavanje spornih teritorija te se očekuje da će staviti veto na svaku buduću odluku protiv Izraela. Nedavno se obvezao da će premjestiti američko veleposlanstvo iz Tel Aviva u Jeruzalem, a za novog veleposlanika imenovao je Davida Friedmana, odvjetnika koji je prikupljao novac za nova naselja te koji se protivi rješenju o dvije države.
Kerry je branio nedavnu rezoluciju Vijeća sigurnosti, tvrdeći kako je cilj toga bilo očuvanje mogućnosti rješenja s dvije države jer bi američki veto bio davanje dozvole za daljnju gradnju naselja 'kojoj se mi bitno protivimo'. 'Nije ova rezolucija ono što izolira Izrael. Trajna politika gradnje naselja je ono što riskira učiniti mir nemogućim', rekao je.
My response to US Secretary of State John Kerry's speech: https://t.co/0Sk6rtY9OL
— Benjamin Netanyahu (@netanyahu) December 28, 2016
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu je u srijedu kritizirao pristran govor protiv Izraela američkog državnog tajnika Johna Kerryja, optuživši ga ja je opsjednut pitanjem izraelskih naselja. 'Kao i rezolucija Vijeća sigurnosti koju je državni tajnik istaknuo u UN-u, njegov govor je bio uperen protiv Izraela', izjavio je Netanyahu, prema priopćenju njegovog ureda. 'Tijekom jednog sata on je opsesivno govorio o naseljima i samo je spomenuo korijen sukoba, to jest palestinsko protivljenje židovskoj državi, bez obzira u kojim granicama', dodao je premijer.
John Kerry u srijedu se ponovo zalagao za rješenje na temelju dviju država, izraelskoj i palestinskoj kao jedinom mogućem putu prema miru između dva naroda. On je ocijenio da je to rješenje u velikoj opasnosti, zbog politike naseljavanja koju vodi vlada Benjamina Netanyahua na Zapadnoj obali i u istočnom Jeruzalemu, dva palestinska teritorija koje Izrael okupira od 1967. Međunarodna zajednica tu okupaciju smatra nelegalnom.
President-elect Trump, thank you for your warm friendship and your clear-cut support for Israel! ????????@IvankaTrump @DonaldJTrumpJr https://t.co/lURPimG0wS
— Benjamin Netanyahu (@netanyahu) December 28, 2016
Odnosi SAD-a i Izraela tijekom cijeloj mandata Baracka Obame obilježeni su nerazumijevanjem i manjkom podrške politici izraelskog premijera Benjamina Netanyahua. Podsjetimo, Izrael 2010. izaziva spor kada usred posjeta američkog potpredsjednika Joea Bidena daje dozvolu za izgradnju 1.600 stanova u ultraortodoksnom naselju u istočnom Jeruzalemu. Neuspjeh nove američke mirovne inicijative u travnju 2014. dodatno otežava odnose, obilježene nesimpatijama između Netanyahua i Obame. Izrael se žestoko protivio američkom sporazumu s Iranom smatrajući da mu je ugrožena sigurnost.
U travnju 2015. se nastavlja pogoršanje Netanyahuovim govorom o Iranu pred američkim Kongresom. U prosincu 2016. odnosi prerastaju u otvorenu krizu, nakon što SAD, prvi puta od 1979. odbijaju uložiti veto kako bi blokirali rezoluciju Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda kojom se osuđuje izraelsko naseljavanje. Netanyahu i njegovi ministri oštro kritiziraju izravnu odgovornost američkog predsjednika Baracka Obame i državnog tajnika Johna Kerryja.