Visoki dužnosnik Europske komisije (EK) sugerirao je u četvrtak u Zagrebu kako zastoj u reformama u Hrvatskoj nije iznenađujući, s obzirom na krizu u Agrokoru i na to da je u posljednjih nekoliko godina promijenila nekoliko vlada
EK je u izvješću objavljenom u srijedu navela da je Hrvatska ostvarila ograničen napredak u provedbi prošlogodišnjih preporuka te da strukturne reforme nisu napredovale.
Europski povjerenik za proračun i ljudske resurse Günther Oettinger smatra da Hrvatska kao najmlađa članica EU-a 'ne može biti vodeća na tablici'.
'Osim toga, Hrvatska je zadnjih par godina promijenila jako puno vlada i nije bilo kontinuiteta potrebnog za provođenje reformi', rekao je Oettinger na konferenciji za novinare.
Podsjetio je da je 2017. izbila kriza u Agrokoru koja se mogla 'itekako negativno odraziti na BDP. 'Ta se situacija sada pomalo rješava i u tom smislu vlada ima slobodna leđa', dodao je.
Podsjetio je na nedavni sastanak premijera Andreja Plenkovića s Komisijom u Bruxellesu kada je povjerenicima najavio da će 2018. biti godina reformi u Hrvatskoj.
'Kada pogledamo u budućnost, u 2018. i 2019. možemo reći da je svrha izvještaja Komisije podržati i savjetovati hrvatsku vladu. S hrvatske strane postoji spremnost da se prihvate te preporuke', rekao je Oettinger.
Komisija je u svibnju prošle godine uputila pet preporuka za Hrvatsku, koje se odnose na javne financije i oporezivanje, mirovine, tržište rada i socijalnu zaštitu, određivanje plaća, javnu upravu i državna poduzeća te uslužni sektor i pravosudni sustav.
U izvješću objavljenom u srijedu izvršno tijelo EU-a zaključuje da je Hrvatska ostvarila ograničen napredak u provedbi preporuka i da strukturne reforme nisu napredovale.
Stručnjaci EK-a ističu da Hrvatska sada ima rast iznad svoga potencijala, da se taj rast već pomalo ispuhuje, došlo je do usporavanja rasta i to dva kvartala prije nego što je Komisija očekivala te da se bez strukturnih reformi ne može povećati potencijal rasta.
Povod Oettingerova posjeta Hrvatskoj su konzultacije s članicama EU-a o njihovim prioritetima vezano uz Višegodišnji financijski okvir nakon 2020.