Human Rights Watc

Opet packa Hrvatskoj zbog navodnog nasilja prema migrantima, spore pravde za ratne zločine...

17.01.2019 u 12:51

Bionic
Reading

Navodno nasilje prema migrantima na granici, segregacija osoba s invaliditetom, siromaštvo i slaba obrazovanost romskog stanovništva te sporo procesuiranje ratnih zločina, teme su koje Human Rights Watch ističe u hrvatskom dijelu svog godišnjeg izvješća o stanju ljudskih prava u svijetu.

HRW u izvješću ističe kako je UNHCR u kolovozu izvijestio da je u dotadašnjem dijelu godine hrvatska policija 2500 tražitelja azila i migranata vratila s granice nazad u Bosnu i Hercegovinu. Dodaje se kako je stotinama uskraćen pristup postupku traženja azila i da je prijavljeno više od 700 slučajeva navodnog policijskog nasilja prema migrantima i krađe njihove imovine.

Istoga mjeseca, piše HRW, skupina zastupnika Europskog parlamenta iz 11 zemalja zatražila je da Europska komisija hitno istraži te navode, a pozivu se pridružila i povjerenica Vijeća Europe za ljudska prava.

Migranti na GP Maljevac
  • Migranti na GP Maljevac
  • Migranti na GP Maljevac
  • Migranti na GP Maljevac
  • Migranti na GP Maljevac
  • Migranti na GP Maljevac
    +12
Migranti na GP Maljevac Izvor: Cropix / Autor: Robert Fajt / CROPIX

Po hrvatskom ministarstvu unutarnjih poslova, koje odlučno odbacuje navode o policijskom nasilju, od siječnja do kolovoza 3200 migranata ušlo je u Hrvatsku, a njih 852 zatražilo je azil, koji je odobren u 140 slučajeva.

Puno desetljeće otkako je Hrvatska ratificirala UN-ovu Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom, tisuće odraslih i djece s invaliditetom i dalje je 'zarobljeno' u segregiranim institucijama, piše HRW.

Organizacija u izvješću dodaje kako iz studije objavljene u srpnju, koju je financirala vlada, proizlazi da gotovo svi Romi u Hrvatskoj žive u siromaštvu, a manje od trećine ih je završi osnovnu školu

HRW navodi kako je od siječnja do rujna 2018. godine pred hrvatskim sudovima bilo 14 slučajeva ratnih zločina. U tom razdoblju, samo su četiri osobe za to osuđene, a kazneni progon ostalih slučajeva sporo napreduje. 

Kada su u pitanju manjine, HRW navodi da je među srpskom zajednicom zabrinutost izazvala referendumska kampanja o ukidanju manjinskih zastupničkih mjesta u Saboru.