Nakon što su jutros u USKOK-u započela ispitivanja osoba koje su sinoć uhićene zbog sumnje da su sudjelovale u međunarodnom lancu pranja novca, koji je navodno povezan i s nedavnom krađom novca i zlata iz sjedišta zagrebačke kriminalističke policije, novinari su iskoristili priliku da tijekom posjeta Metkoviću više detalja pokušaju doznati od ministra unutarnjih poslova Vlahe Orepića. On nije želio ništa otkriti
Policijska akcija obuhvatila je navodno 17 osoba, a dio osumnjičenih jučer su uhitili djelatnici policijskog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (PNUSKOK).
Uskok i policija, koji su zajedno provodili akciju uhićenja, pretresa i prikupljanja dokaza, ni u petak nisu službeno otkrili detalje akcije.
Prema dosadašnjoj praksi Uskok se o provedenim akcijama oglašava priopćenjem nakon ispitivanja osumnjičenika i pokretanja istrage. Zatraži li pritom za osumnjičenike istražni zatvor, oni odlaze na ispitivanje kod suca istrage Županijskog suda.
Više detalja u Metkoviću pokušalo se doznati od ministra unutarnjih poslova. O kakvoj je akciji je riječ, upitali su novinari Vlahu Orepića.
'Policija radi svoj posao', šturo je odgovorio.
Je li akcija povezana s pljačkom zlata i 280.000 eura iz sjedišta krim-policije u zagrebačkoj Heinzlovoj ulici?
'Policija radi svoj posao', samo je ponavljao Orepić.
Isti odgovor stigao je i na pitanje što je pokazala dosadašnja istraga oko pljačke u Heinzlovoj.
Prema prvim neslužbenim informacijama uhićenja u akciji u koju su duže vrijeme uključene i strane policije potaknula je krađa dva kilograma zlata i 280 tisuća eura iz sjedišta zagrebačke kriminalističke policije. Iako su mediji navodili da je vlasnik ukradenog zlata i novca Antonio Ivić koji je dokazao porijeklo oduzetih vrijednosti policija je, kako se doznaje, posumnjala u tu verziju priče.
Ivić je, prema neslužbenim informacijama, sa svojim ocem Pejom i ostalima bio dio međunarodnog lanca koji je u Hrvatskoj prao novac južnoameričkih narko kartela fiktivnim otkupom zlata i pšenice. Doznaje se da Ivići u četvrtak nisu nađeni na svojoj adresi u zagrebačkom Vukomercu, ali su nakon saznanja da ih traži policija javili da će se vratiti iz inozemstva.
Prema pisanju Jutarnjeg lista, Peji Iviću je prema izvještajima Porezne uprave u posljednjih nekoliko godina na račun sjelo gotovo 50 milijuna kuna, iako mu je mjesečna plaća tek 2.500 kuna. No istovremeno su sa svojim poznanicima osnovali niz manjih tvrtaka koje se bave otkupom zlata.
Prema neslužbenim informacijama, policija i poreznici dulje su vrijeme sumnjali da je riječ o fiktivnoj trgovini zlatom, odnosno da zlata najvjerojatnije nije ni bilo, a lažnim fakturama o otkupu prao se novac koji potječe od trgovine drogom.