U iščekivanju sastavljanja nove vlade i potvrde u parlamentu i dalje je glavno pitanje - koji će u eksploziji javnog duga i najavljenih žestokih rezova, biti prvi potezi premijera i kako će ga dočekati sindikati, veliki kočničari promjena
Zna da danas hrvatski mandatar nema sto dana, a to ni ne traži - Tihomir Orešković u svom je prvom obraćanju građanima koje će voditi nastupio odlučno. Mogle su se čuti pohvale ekonomskih analitičara i poslodavaca na njegov račun, dok Krešimir Sever iz Nezavisnih hrvatskih sindikata izražava oprez. 'Jer to u pravilu znači pritisak na javni sektor, velika privatizacija, odricanje od dijela socijalne države, otpuštanja, rezove na sve strane ,koji se u pravilu lome preko leđa građana. To traži neki dodatni oprez', kaže Sever.
'Novi mandatar je predstavnik krupnog kapitala', oštar je bio Vilim Ribić iz Nezavisnih sindikata znanosti i visokog obrazovanja koji pretpostavlja da će Orešković lakše zanemariti interese običnih građana nego pripadnika krugova iz kojih dolazi: 'Ali dobra vijest u svemu tome je da je Tihomir Orešković otvoreni predstavnik krupnog kapitala, što je puno bolje od onoga što smo u zadnje četiri godine imali - također predstavnike krupnog kapitala, ali pod firmom socijaldemokracije i pod navodno socijaldemokratskom retorikom', kaže.
Ljudi su važniji od brojeva i novi premijer s novom vladom u trci za viši BDP ne smije zanemariti Hrvatsku kao socijalnu državu, poručuju sindikalci.
'Ne bi se smjele događati reforme u kojima ćemo mi praktički postati taoci jednog poduzetničkog mentaliteta potpomognutog hladnim ekonomskim analitičarima koji zapravo u ljudima gledaju samo brojke koje im pomažu da se postigne veće i bolje rezultate', upozorava Krešimir Sever.
Boris Pleša iz Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika kaže da javni sektor ima neke svoje specifičnosti, da u njemu nije bitno 'samo da se ostvari profit', nego je bitna i jedna socijalna dimenzija.
Nagađanja o rezovima, kojih će sigurno biti, sindikati ne dočekuju sa simpatijama, smatraju ih neproduktivnim mjerama. Vilim Ribić kaže kako rezovi nisu dali rezultate.
'Rezovi malo gdje daju rezultate. Rezovi drže europski kontitent sedam godina u stagnaciji, Hrvatsku su držali četiri godine u padu BDP-a', kazao je.
Pleša pak dodaje kako je javni sektor dao zaista veliki obol ovoj krizi i poručuje:' Mi očekujemo da se porastom BDP-a stvari okrenu i da se proračun počne puniti prihodima, a ne samo da se režu rashodi'.
Sindikati priželjkuju nastavak socijalnog dijaloga, kojeg s Milanovićevom vladom, kažu, nije bilo. Ne bude li ga ni sada, bit će i opet prosvjeda.