Da pitate političare koje bi informacije rado zabranili javnosti, na vrhu popisa bili bi troškovi službenih putovanja. Još prije dva mjeseca i premijerovog odlaska na službeni put u Australiju i Novi Zeland pitali smo u Vladi koliko će taj ‘izlet’ koštati proračun, ali odgovor nismo dobili. Kada se delegacija vratila s puta, pitali smo ponovno, i to dva puta, a podatke smo dobili tek jučer, uz kršenje zakonskog roka za odgovor
Tportal je poslao Vladi najmanje dva službena upita o troškovima putovanja u Australiju i Novi Zeland, na koje nismo dobili baš nikakav odgovor. Usmenih upita bilo je bezbroj, ali pitanje koliko je novca potrošeno za desetodnevno putovanje i dalje je bilo ignorirano.
Zato smo 15. travnja poslali upit pozivajući se na Zakon o pravu na pristup informacijama. Prema njemu je Vlada imala 15 dana da odgovori na pitanje ili da objasni zašto nam se ne mogu poslati ti podaci. Uz prekoračenje zakonskog roka od pet dana (!) jučer je stigao odgovor: Vlada je na spomenuto putovanje potrošila najmanje 324.329 kuna, i to bez troškova hrane, pića…
Naime podaci koje smo dobili nakon gotovo dva mjeseca čekanja nisu čak ni potpuni jer nam nisu odgovorili na pitanje o troškovima reprezentacije. Objašnjenje je da su ‘ostali troškovi puta osigurani u Državnom proračunu za 2014. godinu i Izmjenama i dopunama Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu’.
Očito je iznos troškova reprezentacije toliko velik da su i tu zaobišli zakon i prešutjeli iznos upućujući nas na odluke i pravilnike koji nam ne otkrivaju ništa o njihovoj potrošnji u Australiji ili Novom Zelandu.
Navode tek da su sredstva reprezentacije na raspolaganju sukladno Odluci o uvjetima korištenja službenih osobnih automobila, mobilnih telefona, zrakoplovnih linija, poslovnih kreditnih kartica, sredstava reprezentacije te načinu odobravanja službenih putovanja.
TROŠKOVI PRIJEVOZA
Na putovanju je bilo pet osoba: premijer Zoran Milanović, njegova supruga Sanja Musić Milanović, ministar obrane Ante Kotromanović, predstojnik premijerova ureda Tomislav Saucha i savjetnik za vanjsku politiku Neven Pelicarić.
Vozili su se redovnim zrakoplovnim linijama, za što je iz državnog proračuna, kažu u Vladi, ukupno izdvojeno 267.369,62 kune. Ranija procjena tportala napravljena pregledom cijena avionskih karata za premium ekonomsku klasu iznosila je stotinjak tisuća kuna manje, i to 187 tisuća kuna. No računali smo samo najjeftinije avionske karte u navedenoj klasi od Zagreba do Sydneyja (19.338 kuna) te od Aucklanda do Zagreba (18.194 kune). Nismo zbrajali moguće unutarnje letove po Australiji niti put od Australije do Novog Zelanda jer je taj iznos trebala pokriti novozelandska vlada.
TROŠKOVI HOTELA
Kada je u pitanju smještaj, naše izaslanstvo tvrdi da je potrošilo ukupno 35.460,34 kune. Hotele navodno nisu plaćali na Novom Zelandu nego samo u Australiji, u kojoj su proveli najmanje pet noći u tri različita grada.
S obzirom na sigurnosne uvjete, logično je da su rezervirali hotele s pet zvjezdica. Tportal je internetskom pretragom došao do vrlo različitih hotela s različitim cijenama, a zaključili smo da je najjeftinija soba u hotelu s pet zvjezdica mogla koštati oko 350 australskih dolara, odnosno 1.767 kuna.
To bi značilo da pet noći za osobu iznosi oko 8.835 kuna, a kada to pomnožimo s delegacijom od petero ljudi, dolazi se do iznosa od 44.175 kuna. Dakle naša procjena za smještaj bila je za desetak tisuća kuna veća od Vladinog prikaza troškova.
TROŠKOVI DNEVNICA
‘Iznos dnevnica propisan je Odlukom o visini dnevnice za službeno putovanje u inozemstvo; dnevnica za Australiju iznosi 85 USD, a za Novi Zeland 70 USD’, to je sve što su nam odgovorili u Vladi.
Naš izračun otprije mjesec dana temelji se na identičnim vrijednostima pa tako već znamo da je pet osoba dobilo ukupno 21,5 tisuća kuna za dnevnice tijekom desetodnevnog putovanja. Naši putnici su u Australiji dnevno dobili 472 kune, odnosno 2.360 kuna za pet dana, a u Novom Zelandu dnevnica je iznosila 388 kuna, odnosno 1.940 kuna za pet dana po osobi.
IZOSTAVILI TROŠAK REPREZENTACIJE, ALI I OSIGURANJA
Zanimljivo je da su u Vladi potpuno zanemarili troškove osiguranja koje je moralo putovati s premijerom jer je štićena osoba. Osim pet članova delegacije, druge osobe nisu računali, što znači da je trošak umanjen i za njihove avionske karte, račune hotelskih soba, reprezentaciju, a vjerojatno i dnevnice.
Kako ne znamo koliko je članova osiguranja putovalo, nećemo ni ulaziti u procjene toga koliko je stvarno koštalo putovanje hrvatske delegacije na južnu Zemljinu polutku. Sigurno je tek da je iznos od 324.329 kuna samo krnja slika onoga koliko nas koštaju daleka putovanja čiji se diplomatski uspjesi ne mogu mjeriti ni s čime jer ih ni ne vidimo.
323032,321985,321736,321014
MILANOVIĆ SE SPREMA U BRAZIL
Zanimljivo je da se premijer Milanović uskoro sprema na još jedno, nešto kraće, ali podjednako skupo i daleko putovanje u Brazil. Navodno će se odazvati pozivu brazilske predsjednice Dilme Rousseff da prisustvuje otvaranju Svjetskog prvenstva i utakmici reprezentacija Hrvatske i Brazila.
U Vladi nam kažu da je to putovanje velika prilika da premijer promovira Hrvatsku kao značajnu turističku destinaciju te da bi ono trebalo trajati tek dan ili dva. No u tom slučaju nameće se pitanje koje provocira maštu: što to Milanović misli poduzeti da bi natjerao svijet da - umjesto u najbolje nogometaše svijeta - gleda baš u njega i misli na odmor u npr. Dubrovniku?
Mašta jest nešto banalnija od gospodarske diplomacije, ali usprkos tomu prevladava uvjerenje da ako netko može promovirati Hrvatsku tih desetak dana u Brazilu, onda su to hrvatski nogometaši i navijači. Pod uvjetom da ne završe u zatvoru zbog huliganizma, govora mržnje, rasizma…